$36/n because since there are n amount of tickets, you should divide $36 by n. I feel like you won't get me. For instance, let's say n is 6 tickets. So if 6 tickets are for $36, you should divide $36 by 6 tickets to find the unit rate. Hope this helps.
A person with a hat who knows all about that don’t rock that sat with a cat in a hat knows all about that
Answer:
B. 4/5
Step-by-step explanation:
Answer:
5 units
Step-by-step explanation:
in a 30-60-90 triangle, the hypotenuse is 2 times the value of the shorter leg. So, if the hypotenuse is 10, then the shorter leg will be 5 units because 10 ÷ 2 is 5.
Answer:
n = 70
Step-by-step explanation:
n/10 = 7
Multiply each side by 10
n/10 *10 = 7*10
n = 70