1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Triss [41]
3 years ago
6

Find x if the perimeter of a rectangle is 140. The rectangle has a length of 5x and a width of 4x-2.

Mathematics
1 answer:
RSB [31]3 years ago
4 0

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

p=(l+b)

140=2(x+4x-2)

140=2(9x-2)

140=18x-4

140+4=18x

144=18x

144/18=x

8=x

You might be interested in
A particular racing bicycle normally costs $3,000. If there is an 8.25% sales tax, what is the total price of the bicycle?
Alinara [238K]

Answer:$642

Step-by-step explanation:

Solution:

First, calculate the amount of sales tax by multiply the percent tax times the total cost:

0.07×600 =42

Next, add the amount of tax to the price of the computer:

600+42=642

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which graph/graphs are proportional? Please hurry!
Paul [167]
I’m 89% sure it’s d
hope it helped :)
3 0
3 years ago
9 [1+345-(6-8 +48 x 23 -77​
melisa1 [442]

Answer:

1933

Step-by-step explanation:

9 x (1 + 345) - 6 - 8 + 48 x 23 - 77

Use BODMAS method to solve these type of equation

B - Brackets

O - Power

D - Division

M - Multiplication

A - Addition

S - Subtraction

_________________________________________________________

Brackets - 1 + 345 = 346

Multiplication

9 x 346 = 3114

48 x 23 =  1104

Lets rewrite the equation now

3114 - 6 + 1104 - 77

Addition

6 + 1104 = 1110

Subtraction

3114 - 1104 = 2010

2010 - 77 = 1933

Answer = 1933

__________________________________________________________

Hope you understand

:-)

6 0
3 years ago
Plz, help big trouble if I'm not done :(
horrorfan [7]
The answer should be (13+y)/5
4 0
3 years ago
Iesha is headed to the grocery store. She needs to buy eggs. If a dozen (12) eggs cost $10.68 how much will one egg cost at the
zzz [600]

Answer:

$0.89 in other words 89 cents

Step-by-step explanation:

$10.68/12= 0.89

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following can be used to explain a statement in a geometric proof?
    6·1 answer
  • Jamil finds that he reads 1/5 of his 115-page book in 1/4 hour
    13·1 answer
  • 3 4 6 9 13 18 24 What is the next number
    15·2 answers
  • First right answer gets brain
    7·2 answers
  • What is the degree measure of the smaller angle formed by the hour and minute hands of a 12 hour clock?
    12·1 answer
  • Five times the difference of twice a number and eleven is negative twenty-five. Find the number.
    11·1 answer
  • Please help I really need this answer since I am preparing for my nationals
    5·1 answer
  • Which transformation will NOTTTTT carry the rectangle onto itself?
    5·2 answers
  • Austin plans to watch 2 movies each month. Write an equation to represent the total number of movies that he will watch in month
    14·1 answer
  • Show Work Please Thank You
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!