1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
9

Juan bought 4 pounds of chocolate

Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a system of equations.  The 2 equations are:

4c + 2p = 16

2c + 3p = 12

Let's get rid of the p's first.  Do this by multiplying the first equation by -3 and the second equation by 2 to get a new system that looks like this:

-12x - 6p = -48

 4c + 6p =  24

Now add to get

-8c = -24 and

c = 3

That means that chocolate is $3 per pound.  Now sub that back in to either one of the original equations to get the price for peanuts:

4(3) + 2p = 16 and

12 + 2p = 16 and

2p = 4 so

p = 2

The price for peanuts is $2 per pound.

You might be interested in
Describe the transformation that moved Figure A to Figure B?
gavmur [86]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Its kinda hard to explain but its the answer

7 0
3 years ago
What is 2 1/5 + 1 1/5
Reptile [31]

Answer:

3.4

Step-by-step explanation:

divide it all into a calculator

7 0
3 years ago
Hurry. . . . will mark brainliest
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:The quote”During the trip they had to fight off seven black men who tried to rob and kill them.Another quote that states this is”He subsequently worked as a hired hand, a surveyor, and a local postmaster. Tells straight off the bat how he was a self made man.

6 0
3 years ago
A turkey is 2 inches wide. The size doubles every minute it is seasoned. Write an expression for the width of the turkey after 5
Aleks04 [339]
After five minutes the turkey would be 32 inches wide here is the equation 2^5

8 0
3 years ago
10. SALES Jhan bought an 8-ounce fruit drink for
Aleks [24]

Answer:

8/1.50 = 128/x

Step-by-step explanation:

In this case, I put the amount of fruit drink over the cost!

8 ounces/$1.50

there are 128 ounces in a gallon and we want to find out the cost of a gallon, so we can put that as x!

128 ounces/x

There's your proportion! Hope this helps :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Z 3 - 2z 2 + 9z - 18.
    15·2 answers
  • Negative 15 divided by 3/5
    14·1 answer
  • Tony and his three friends live in Albuquerque, New Mexico, but they all attend college in Boston, Massachusetts. Because they w
    5·1 answer
  • 3. If the sum of interior angle measures of polygon is 3420 degrees, how many sides does it have
    12·1 answer
  • HELP!! Help!! HELP!!
    14·1 answer
  • 3/4 + 5/8= ?<br><br><br> ignore this it told me to do atleast 20 words in order to ask a question.
    12·2 answers
  • Translate: 18 less then a number c
    11·1 answer
  • Is it correct to write "80.3°"?
    6·1 answer
  • Question 20
    7·1 answer
  • Please Help! Look at the picture down below. I don't understand this question at all.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!