1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
9

Juan bought 4 pounds of chocolate

Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a system of equations.  The 2 equations are:

4c + 2p = 16

2c + 3p = 12

Let's get rid of the p's first.  Do this by multiplying the first equation by -3 and the second equation by 2 to get a new system that looks like this:

-12x - 6p = -48

 4c + 6p =  24

Now add to get

-8c = -24 and

c = 3

That means that chocolate is $3 per pound.  Now sub that back in to either one of the original equations to get the price for peanuts:

4(3) + 2p = 16 and

12 + 2p = 16 and

2p = 4 so

p = 2

The price for peanuts is $2 per pound.

You might be interested in
List the factor pairs of 15
icang [17]
1,15 3,5 are the only factor pairs
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What equals 210 im trying to find this answer out for hours and hours
ale4655 [162]
21*10=210 30*7=210 42*5=210 14*15=210
3 0
3 years ago
I need help. Please answer if u do know
monitta

Answer:

i think is (-3,2) because it look like in negative and posted

3 0
2 years ago
Savannah's biweekly salary is $3010.What is her annual salary?
irga5000 [103]

Answer: $78,260

Explanation:

is her annual salary bi annually means ever two weeks and 52 weeks in a year so u divide 52 by two and multiply that by her biweekly salary

8 0
3 years ago
What is the unit rate of $46 for 5 toys
natita [175]
$46 divided by 5 which equals $9.50
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • AB is a diameter of circle C. What is the degree measure of x?
    15·1 answer
  • You create 15 centerpieces for a party in 5 hours.
    8·1 answer
  • What is the long division for 315 divided by 15
    15·2 answers
  • Read the following statements. 1. Each of the two items that Val bought cost more than $10. 2. Val spent $34 for the two items.
    11·1 answer
  • A season ticket to the olde theater costs $76 and admits you to 6 plays. single tickets to each play cost $15. how much do you s
    14·1 answer
  • Arc Length: The pendulum on a grandfather clock swings from side to side once every second. If the length of the pendulum is 4 f
    13·1 answer
  • How much more popcorn does the bigger box hold than the smaller box??
    12·2 answers
  • Cloe, Dixie Doll treasurer, deposits the club’s receipts. She has 4 checks for $10.00 each, 12 for $7.50, and cash consisting of
    7·1 answer
  • Whats 1/3 to the third power?
    12·2 answers
  • A quantity with an initial value of 620 grows continuously at a rate of 0.3% per second. What is the value of the quantity after
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!