Juan bought 4 pounds of chocolate
1 answer:
Answer:
Step-by-step explanation:
This is a system of equations. The 2 equations are:
4c + 2p = 16
2c + 3p = 12
Let's get rid of the p's first. Do this by multiplying the first equation by -3 and the second equation by 2 to get a new system that looks like this:
-12x - 6p = -48
4c + 6p = 24
Now add to get
-8c = -24 and
c = 3
That means that chocolate is $3 per pound. Now sub that back in to either one of the original equations to get the price for peanuts:
4(3) + 2p = 16 and
12 + 2p = 16 and
2p = 4 so
p = 2
The price for peanuts is $2 per pound.
You might be interested in
1,15 3,5 are the only factor pairs
21*10=210
30*7=210
42*5=210
14*15=210
Answer:
i think is (-3,2) because it look like in negative and posted
Answer: $78,260
Explanation:
is her annual salary bi annually means ever two weeks and 52 weeks in a year so u divide 52 by two and multiply that by her biweekly salary
$46 divided by 5 which equals $9.50