1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
3 years ago
7

The number z times 4.5 is 6.75.

Mathematics
1 answer:
krok68 [10]3 years ago
6 0
Z=1.5

need anymore help be sure to ask me :)
You might be interested in
What is the slope of the line shown below?
melisa1 [442]

Answer:

C. 2

Step-by-step explanation:

Gradient = \frac{change in y}{change in x}

Gradient = \frac{6}{3}

Gradient = 2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A triangle has sides 42, 4x, and 2x−6. What is the possible range of x? <br><br>? &lt; x &lt; ?
natulia [17]

Answer:

8\ units< x < 18\ units

Step-by-step explanation:

we know that

The <u>Triangle Inequality Theorem</u> states that the sum of any 2 sides of a triangle must be greater than the measure of the third side

so

Applying the Theorem

case 1) 42+4x > 2x-6

4x-2x > -6-42

2x > -48

x > -24\ units

case 2) 42+(2x-6) >4x

42-6 >4x-2x

36 >2x

18 >x -----> rewrite

x

case 3) 4x+(2x-6) > 42

4x+2x > 42+6

6x > 48

x > 8\ units

therefore

8\ units< x < 18\ units

7 0
3 years ago
I need this nowwww plss
Zielflug [23.3K]

I think the answer is 1/23

Please tell me if I'm wrong.

3 0
3 years ago
If I bought 4 cupcakes for $6, how much would each cupcake cost?
alekssr [168]
Hello! For this question, we are looking for the unit rate. To find the unit rate, all you have to do is divide the cost by the number of cupcakes bought. In this case that's 6/4. 6/4 is 1.5. There. Each cupcake costs $1.50.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ Help. It will be very appreciated.
11Alexandr11 [23.1K]

when the two books were published

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I write a complex number in standard form
    10·1 answer
  • What are some numbers that have an absolute value greater than 2 1/2
    13·1 answer
  • A negative times a negative equals a positive true or false
    15·2 answers
  • Jane currently has $3,360. In her savings account.prior to get paid,she had $1,230 in her savings account.hiw much was James pay
    9·1 answer
  • (Here's a free one )
    15·1 answer
  • Describe two factors in the expression 5(6+4*)
    15·1 answer
  • Alexis saves up her monthly allowance over a period of six months to buy a pair of high-resolution headphones. She lends her fri
    10·2 answers
  • For brainily please help
    12·1 answer
  • The first term of an Arithmetic progression is 3and the last term is 9, find the number of terms in the progression if the commo
    6·1 answer
  • Suppose that in a random sample of 240 smartphone users, 160 used an iPhone. Conduct a hypothesis test at significance level 0.0
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!