1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fynjy0 [20]
2 years ago
7

An increase in the demand for peanut butter could be caused by a(n)

Business
1 answer:
Serggg [28]2 years ago
8 0
I’d say D because its being demanded more of
You might be interested in
Alpha Company, on March 1, 2017 has a beginning Work in Process inventory of zero. All materials are added into production at th
maks197457 [2]

Answer:

1. Cost per equivalent unit of direct material = $4

2. Cost per  equivalent unit of conversion = $13.33

Note: In case it is stated for 5,000 units then cost will be $8 per unit but that  is basic calculation.

3. Cost per unit transferred to finished goods = $17.33

Explanation:

In weighted average production method there is average of all the things

Since opening inventory of work in process = 0

Therefore entire production cost will be distributed

Provided total , and WIP will be as follows

Direct Material = $20,000

Direct Labor = $8,000

Factory Overhead = $32,000

WIP are 60 % complete with respect to conversion cost.

Now conversion cost comprises labor cost and manufacturing overhead cost.

For material it will be 100% complete as material is already brought in

Now using weighted average we have following as value of complete units

Raw material = $20,000 X 100% = $20,000

Labor = $8,000 / 60% = $13,333.33

Factory Overhead = $32,000 / 60% = $53,333.33

1. Cost per equivalent unit of direct material = $20,000/5,000 = $4

2. Cost per  equivalent unit of conversion = ($8,000 + $32,000)/(5,000 units X 60%) = $40,000/3,000 units = $13.33, in case it is stated for 5,000 units then it will be $8 per unit.

3. Cost per unit transferred to finished goods = Total cost of finished goods/Number of finished goods

Total cost of finished goods = $20,000 + $13,333.33 + $53,333.33

= $86,666.67/5,000 units = $17.33

8 0
2 years ago
The cost of a pair of jeans was changed from $78 to $68. 64. What was the percent change?.
alisha [4.7K]

Answer:

-12.00%

Explanation:

I hope this helps, have a wonderful day, and enjoy your assignments!

:p

~sunny~

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Wilma's Widgets had net sales of $ 20,882,696 in 2010. The cost of goods sold was $ 13,765,751 , operating expenses (excluding d
Andrei [34K]

Answer:

Wilma's Widgets will report $3,880,749.00     as earnings before interest and taxes (i.e., operating profit) in 2010

Explanation:

Earnings before interest and tax= net sales-cost of goods sold-operating expenses-depreciation

net sales is $20,882,696

cost of goods sold is $13,765,751

operating expenses  are $2,014,441

depreciation is $1,221,755

earnings before interest and tax=$20,882,696- $13,765,751- $2,014,441-$1,221,755=$3,880,749.00  

7 0
2 years ago
Zahn company manufactures a product that sells for $120. a selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit s
sweet [91]
The contribution margin is the difference between sales volume and variable costs.
 Or to put it another way: the contribution margin is the profits of a company, without considering the fixed costs.
 We have then:
 MC = $ 120 -60 $ = $ 60
 Answer:
 the contribution margin per unit is $ 60
3 0
2 years ago
Which of the following is the basis for Justice Ginsberg's opinion that Guido and
ira [324]

Answer:2. Which of the following is the basis for Justice Ginsberg's opinion that Guido and Rankin have legitimate grounds for a lawsuit? The district is a public employer, making its size irrelevant. ... The district has already been sued for the same issue by other former employees.

Explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • After Xavier and Alyssa deposited nearly $55,000 in a savings account at Bigbux Bank, the bank failed and filed for bankruptcy.
    10·2 answers
  • Taxes are charged on items at the time of purchase?
    7·1 answer
  • On what form would you find information regarding itemized closing costs due to other parties, such as tax assessments, recordin
    14·1 answer
  • When a student enters college, tuition is the
    5·2 answers
  • Besides band-aid kleenex and nike name atleast three other products that are trade marked
    13·1 answer
  • Besides not being required, why do you think a company would choose to report or not report a gross profit line? Why do you thin
    6·1 answer
  • If $1,500 is invested at 3% interest, how much money must be invested at 6% so that the total return for both investments is $19
    13·1 answer
  • Gretchen has just finished preparing the trial balance for her company. Upon looking at the balance, she sees that it has not ac
    14·1 answer
  • J.C. Penney Company is expected to pay a dividend in year 1 of $1.65, a dividend in year 2 of $1.97, and a dividend in year 3 of
    5·1 answer
  • On January 1, 2015, VITO Corporation had 110,000 shares of its $5 par value common stock outstanding. On June 1, the corporation
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!