1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
3 years ago
11

HELP!

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
3 0

Answer:

74676.

Step-by-step explanation:

Lets try multiplying 127 by 294 ( 127 is a prime number):

127 * 294 = 37338.

37338 / 196 = 190.5

37338 * 2 = 74676  which will now be divisible by 196.

74676 will be divisible by 98, 49 and 7 (because they are factors of  196).

It is also divisible by 84 ( to give 889) and therefore by 42, 28, 21, 14, 12,  6, 4, 3 , 2 and 1 which are all factors of 84.

You might be interested in
A model house has a scale of
Lapatulllka [165]

Answer: Assuming that you mean 1in:2ft the model house would be 13 inches wide.

Step-by-step explanation: well 1 is half of 2 right? So if you want to get the numbers easier to use then just divide that 26 by 2 and then you get the scale 1in:1ft. From there it is easy, 13 feet of the real house= 13 inches in the model house

5 0
1 year ago
Use an are model to find the product of 24x21
Luda [366]
24 x 21 is 504. to make a model, just make it 24 x 21 (length x width)
5 0
3 years ago
A rectangle is such that the length of 2 of each adjacent sides are in the ratio 1:3. A similar rectangle has 1 side of 6cm. Fin
Sliva [168]

Answer:

18 cm ;

2 cm

Step-by-step explanation:

Length of each adjacent side = 1 :3

If 1 side = 6 ; the possible values of the adjacent side ;

That is side 2 ÷

If side 1, which is 6cm is the ratio 1 ; then side 2 = 6cm * 3 = 18 cm

If side 1, which is 6cm is the ratio 3 ; then side 2 = 6cm / 3 = 2 cm

Hence, the two Possible values of the adjacent side = 18 cm or 2 cm

8 0
2 years ago
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
2 years ago
Solve the inequality
Nadya [2.5K]
The answer is
x > 16/7
The > has a line under<span />
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the given value of x 2x + 3 for x = 3
    14·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point (0, 1) and has a slope of 3
    15·1 answer
  • Which expression is the coefficient of the n term -1
    15·1 answer
  • Donald has <br> x twenty-dollar bills and 1<br> 10 ten-dollar bill.
    10·1 answer
  • Barb’s Grandma is always creating math problems for her to solve. In one problem she gave Barb a store receipt that listed 72 id
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME IM CRYING :(
    10·1 answer
  • Get brainly if right!! Plsss help
    6·1 answer
  • 3. A merchant sold a pen for $6.90, thereby making a profit of 15% on the cost to her. Calculate:
    14·1 answer
  • What is 569 divided by 67.8
    7·2 answers
  • Factoring PolynomialsFind the roots of a quadratic equation with leading coefficient greater than 1
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!