1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MA_775_DIABLO [31]
3 years ago
12

What does X equal in 4x+1=5x-4

Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]3 years ago
5 0

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

4x - 5x + 1 = -4

4x - 5x = -4-1

-x = -5

x = 5

Hope this helped

Brainliest is Appreciated.

You might be interested in
What is the measure of &lt; JKL?<br> O 60°<br> 0 80°<br> O 110°<br> O 120°
Rashid [163]

Answer:

It might be 110 as the answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Admission to the carnival is $10 plus $2 per ride. John spent $38 on admission and
Inessa [10]

Answer:

he went on 14 rides.

Step-by-step explanation:

take your total, 38, subtract that by 10 (because you have to pay the admission fee) and you have 28 dollars spent on rides. each ride costs 2 dollars so divide 28 by 2 and you get 14.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation and solve to show the product of 2,830 and 3 ?
GrogVix [38]
2,830 x 3 =G                  three times 0 is 0
2,830                              3 times 3 is 9
x     3                              3 times 8 is 24 carry the two
8,490                              3 times 2 is 6 plus the carried 2 is 8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary had a back surgery and was given a prescription with instructions to take 4 tablets twice a day for pain. How many tablets
astraxan [27]

Answer:

14 tablets

Step-by-step explanation:

In one day 2 tablets and in 7 day

7×2=14 tablets

4 0
4 years ago
-5d + 11 = 8 - 3d<br> -5d + 11 + 3d = 8 - 3d + 3d
rjkz [21]

Answer:

do you have any options to choose from

5 0
3 years ago
Other questions:
  • To make 100g of jam you need 41g of strawberries, 29g of blackberries and the rest should be sugar. What is the ratio of blackbe
    12·1 answer
  • A box with rectangular sides has width twice the length of the base. The volume is 24 cubic inches and the total surface area of
    8·1 answer
  • Ali has a 5apple, if you add apple any day 20apple, after how many day Ali has 245apple.
    12·1 answer
  • What is 6+4? I am so confused HELPPPPPP MEEEEE
    12·1 answer
  • For a right triangle ABC, you are told that cos A = x and sin A = y. Which option below gives an expression that is equivalent t
    9·1 answer
  • Please answer the image below
    6·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • Pls help I’ll give you 35 points
    7·2 answers
  • What is the solution to the equation startfraction y over y minus 4 endfraction minus startfraction 4 over y 4 endfraction = sta
    9·1 answer
  • I need help I need help I need help I need help I need help i need help I need help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!