1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
3 years ago
12

Which of the following is closest to 1/2 + 1/3

Mathematics
2 answers:
andre [41]3 years ago
7 0

Answer:

.83

Step-by-step explanation:

Serjik [45]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is 5/6.

Step-by-step explanation:

1/2=3/6, and 1/3=2/6. 2/6+3/6=5/6

You might be interested in
Which of the following angle pairs best describes angles 6 and 4 in the graphic below?
andriy [413]
Answer: Choice C) Same-side interior angles

------------------------------------------------------------------------------

Angle 4 and angle 6 are on the same side, in this case the right hand side of the transversal line (line t). In addition, they are on the interior of the "train tracks" horizontal  lines (line a and line b). Combine this and this is why the two angles are same-side interior angles

Side note: if line a is parallel to line b, then angle 4 and angle 6 add to 180 degrees. At this point, they are considered supplementary.
8 0
3 years ago
PLEASE HEEEELLLLPPP​
Anni [7]

Answer:

The answer is 4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Solve the system of equations.
Sedaia [141]

Answer:

(6,41)

x=6

y=41

Step-by-step explanation:

I did it algebraically to solve for x and y, and I also graphed both of them and found the point where they intersect. It’s in the image below.

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
Simplify.<br> Rewrite the expression in the form z^n<br> z^7/z^-14<br> =<br> 21
beks73 [17]

Step-by-step explanation:

z^7/z^-14=21

z^21=21

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
There is a proportional relationship between minutes and dollars per minute shown on a graph of printing expenses. The graph pas
Burka [1]
The slope of the graph will correspond to the unit rate.
The unit rate is the amount it cost for one minute.
From the graph at x = 1, the rate is $4.75.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate for 875.52 kilometers in 38.4 hours<br><br> The answer must be a decimal.
    8·2 answers
  • If the temperature when you woke up was -10°F, and the temperature at mid-day was 42°F, what is the difference in temperature? I
    14·1 answer
  • Find the distance from P to l.
    14·1 answer
  • ANSWER QUICK!! 75 PTS!!!
    8·1 answer
  • The shaded triangle is set inside a pentagon. What type of triangle is the shaded triangle?
    8·2 answers
  • The temperature went from -16 to 7. What was the change in temperature?
    14·1 answer
  • How to solve 5over 6 divided by 1over 5
    7·2 answers
  • What is the measure of the angle
    12·2 answers
  • &lt;) Madison is organizing a 10K race. She is ordering cases of bottled water for the runners.
    14·1 answer
  • Which numbers are perfect squares? Check all that apply. 02 016 018 032 0 044 094 100​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!