1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
3 years ago
7

3x + 4y = 17 -6x = 10y - 39 How many solutions

Mathematics
1 answer:
Hoochie [10]3 years ago
8 0

Answer:

(7/3, 5/2) one answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
M&lt;2 = 50°, m&lt;1=<br> 40<br> 90<br> 50<br> 130
dsp73

Answer:

50

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which equation shows the substitution method being used to solve the system of linear equations?
stealth61 [152]
A. (y+3)-y = 7 is the correct answer
3 0
3 years ago
Find the points<br> that go in<br> between (-4,7)<br> and (6,5)
Marina CMI [18]
The point in between is (1,2)
7 0
3 years ago
find the column which has products that are the sum of the yellow shaded numbers in each row Shaded the column what pattern do y
BaLLatris [955]

Answer:

They are even numbers (divisible by two)

Step-by-step explanation:

The number column starts from 2 and is incremented by two for every number in the column. The remainder of the division of each number in the sequence is zero and the result of the division is sequence 1,2,3,4,5,6,7...

Therefore, the numbers in the column are even numbers.

6 0
3 years ago
How many minutes equal 4.8 days? Enter your answer in the box.
vitfil [10]
1hour=60min
24hour=?
24hour=1440 min

1d=1440 min
4.8d=?
4.8 days =6956      hope you like my explanation 





6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please I am dumb and don’t fell like taking this test
    13·2 answers
  • X^2+y^2=25 Find the distance of point (x,y) from origin.
    5·1 answer
  • Which of the following ratios is equivalent to 1:2<br> A 2/4<br> C 3/5<br> B 4/5
    12·1 answer
  • Yolanda drove 315 miles in 5 hours.
    9·1 answer
  • Will mark as brainliest if correct
    7·2 answers
  • Airplane wingspan; Scale of 1 in: 48 ft<br> Model: 18 in. Actual:<br> ft
    5·1 answer
  • Please help I will award beau l’ovest answer
    11·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • Multiply by<br> 3x10<br> Divide by<br> 6<br> Add<br> 2<br> Subtract<br> 4
    11·2 answers
  • 13.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!