1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WARRIOR [948]
3 years ago
14

In a packaging plant, a veteran employee can package 126 items in 3 hours. Find the unit rate of the number of items packaged pe

r hour.
Mathematics
1 answer:
Margarita [4]3 years ago
8 0

Answer: 42 packages per hour

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Two Parnell lines (lines, L, and L2) are intersected by a transversal (L,3). Fill in the missing angle measure for each diagram
almond37 [142]

Apply the : congruent (corresponding alternate exterior and alternate interior angles) and supplementary (consecutive interior angles) theorems

step-by-step explanation:

The property to apply here is : congruent (corresponding alternate exterior and alternate interior angles) and supplementary (consecutive interior angles)

1.h = 180°-120°=60°=e=d=a

  f=120° = c=b

2.b=180°-105°=75°=c=f=g

   a=105°=e=h

3. f=180°-36°=144°=g=c=b

   a=36°=d=h

4. a=180°-161°=19°=e=h=d

   c=161°=f=g

5. f=180°-145°=35°=g=c=b

   a=145°=d=h

6. b=180°-25°=155°=c=f=g

    25°=d=e=h

Learn More

Angles :brainly.com/question/13209798

Keywords: parallel lines, intersect, transversal, angle

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
Anon25 [30]

Answer:

144 and 18

Step-by-step explanation:

18 ×24=432÷3=144

7 0
2 years ago
What is the equation of the line in slope-intercept form?
kari74 [83]

Answer:

y=400/300x

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Donation Table<br> 14 boxes<br> of<br> canned<br> food<br> boxes for each charity
levacccp [35]

Answer:

what is the question bro?

5 0
2 years ago
Samantha sends her son, Barry, to a preschool center on certain days. The cost of preschool is $45 per day along with a fixed mo
MAXImum [283]

Answer:

<h3><em>D. 880 = 45d + 70; 18 days.</em></h3>

Step-by-step explanation:

We are given fixed monthly charge = $70.

The cost of preschool per day = $45.

Number of days = d.

Total cost of d days = cost per day × number of days + fixed monthly charge.

Therefore, we get equation

880 = 45×d+70

<h3>880 = 45d +70.</h3>

Now, we need to solve the equation for d.

Subtracting 70 from both sides, we get

880-70 = 45d +70-70

810=45d

Dividing both sides by 45, we get

\frac{810}{45} =\frac{45d}{45}

18=d.

Therefore,<em> 18 days Barry attended preschool last month.</em>

<em>Therefore, correct option is D option.</em>

<h3><em>D. 880 = 45d + 70; 18 days.</em></h3>
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone help me with this math question?
    10·1 answer
  • Divide the following polynomial and then place the answer in the proper location on the grid. Write your answer in order of desc
    11·1 answer
  • Find dy/dx (derivative) using Implicit Differentiation: xe^y=x-y
    9·1 answer
  • The office manager ordered 140 reams of printer paper. Based on average daily use, they know that 140 reams of paper will last a
    9·1 answer
  • 9) Arthur weighs 54 lbs. more than Lily. Their combined weight is 280 lbs. less than 6 times Lily’s weight. How much does Arthur
    13·1 answer
  • A particle moves along line segments from the origin to the points (2, 0, 0), (2, 5, 1), (0, 5, 1), and back to the origin under
    8·1 answer
  • Graph the equation 6x - y=-1
    13·1 answer
  • Help please, i need this answer asap!!!
    11·1 answer
  • the basic wage for a technician for a 42hour week is $36.40 per hour. Calculate the technicians weekly wage​
    10·1 answer
  • Which inequality is equivalent to 3+4/x&gt;_x+2/x
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!