1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
10

Jack and jill painted one-half of Their bedroom in three-fourths of an hour. At this rate, how long would it take them the pain

t the entire room
Mathematics
2 answers:
zzz [600]3 years ago
5 0
Well they painted HALF the room in 3/4 of an hour.

That means that, considering they keep up the same speed, it will take them 3/4 of an hour to do the OTHER half.

This means that it will take them....

1 and 1/2 hours to do their entire room.


RUDIKE [14]3 years ago
4 0
So if they painted 1/2 of the room in 3/4 of an hour ( 45 minutes ) then it would take them another 45 minutes to paint the other half of the room. So 45+45= 90. So 90 minutes, or an hour and a half. Hope this helped! :)
You might be interested in
Get Geordi Through the Door geometry worksheet
Murljashka [212]

Answer:

what does that even mean'

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Highlands
OlgaM077 [116]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

They are the same set

5 0
3 years ago
What kind of triangle has angle measurements of 13 degrees 129 degrees and 38 degrees
Nuetrik [128]
An isosceles triangle is one having two of its sides equal.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eggs sell for $1.09 per dozen at the local supermarket. If the supermarket pays $8.00 dollars her case that consist of 12 dozen
WARRIOR [948]

Answer:

B. $5.08

Step-by-step explanation:

First find out how much the supermarket pays per dozen of eggs.

$8.00 / 12 dozen cartons per case = $0.66666

It costs the supermarket approximately $0.67 per dozen

Next find out the profit per dozen of eggs sold

$1.09 store price - $0.67 price store pays = $0.42

The supermarket profits about $0.42 per dozen sold

Finally find out the profit per case of eggs

12 dozen cartons * $0.42 profit per carton = $5.04

The supermarket makes about $5.04 per case so the best answer of the choices would be B. $5.08.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Velma must make five bottles of lemonade for the kids playing outside. Each bottle requires 3?4 cup of sugar. How much sugar doe
Nat2105 [25]

5×3/4=3.75

she needs 3.75 cups of sugar

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Image on straight line graphs- please help ASAP
    13·1 answer
  • What is the mean rainfall for the three towns in January to the nearest centimeter?
    8·1 answer
  • A function, F(x), is shown below.
    10·1 answer
  • last night, julie's pet hamster zoe kept julie awake for at least an hour running on her exercise wheel and scratching at the co
    5·1 answer
  • Please help me graph and find the slope. I need an answer ASAP will mark brainliest!
    9·1 answer
  • (06.02)
    11·2 answers
  • If you have 0.25 grams of salt and add 0.31 grams of pepper, how many grams do you have in total?​
    13·1 answer
  • Calculate the simple interest on $1500 for 3 years at 20% per annum
    7·1 answer
  • Hurrrryyyyy plllzzz. Determine the equation of the line that passes through the given points
    14·1 answer
  • HELPPP PLEASE!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!