1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
3 years ago
8

Melinda bought 6 bowls for $13.20. what was the unit rate in dollars

Mathematics
2 answers:
OlgaM077 [116]3 years ago
8 0
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-

13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl

CHECK OUR WORK:-

2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!

So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20  is, $2.20 per bowl.

Hope I helped ya!! xD
anzhelika [568]3 years ago
7 0
Just put  this ,      13.20/6 which is 2.20 so thats 2.20$ a bowl.
also you could , 2.20*6=13.20 , thats still 13.20 (2.20)

all together this means the unit rate in dollar is 2.20 for bowl , per bowl. for Melinda because she bought them for 13.20


i hope this helps.


You might be interested in
Henrietta has 5 hours to complete her 4 chores. How many hours does she have to do each chore? Choose the correct answer from th
Ne4ueva [31]

Answer:

1 hour and 25 min

Step-by-step explanation:

5/4 = 1.25

8 0
3 years ago
74 decreased by twice
sergejj [24]
What do you mean? More explanation <span />
3 0
3 years ago
Solve the equation: 3^3x-8=81 PLZ HELPPPP
pentagon [3]

Answer:

if you are solving for then it is x = 4/3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
On the treadmill, Bethany walks at a rate of 3 steps every 2 seconds. At this rate, how many seconds will it take Bethany to wal
Darya [45]

Answer:

67

Step-by-step explanation:

do the math duuuuu

6 0
2 years ago
Write as a fraction. Reduce fractions. Use the "/" key for the fraction bar.<br><br> 37.5%
Tems11 [23]
That would be 3/8
Because 1/8 = 12.5 %
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular piece of wood has a perimeter of 18 meters. If we multiply both its length and its width by 4, what will be the pe
    12·2 answers
  • Simplify the expression (x+5)(-7)
    7·2 answers
  • Need help with this one
    5·2 answers
  • Use six 5’s to make 1/121. If you get it right I will give you brainliest.
    8·2 answers
  • What is the unit digit of the cube of the number 1127​
    12·1 answer
  • 50 × 8000 = 4 × 10^ what is the unknown exponent
    15·2 answers
  • On a 540-mile trip, cheng and Elsie shared the driving
    7·1 answer
  • What is the correct written expression for the variable expression: (3 - x)/7
    10·1 answer
  • Can you help me please and thank you.
    14·1 answer
  • A bake shop sells twenty different kinds of pastries. Twelve of them were chocolate. Zack randomly buys eight kinds of pastries.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!