1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Oksana_A
[137]
3 years ago
8
Melinda bought 6 bowls for $13.20. what was the unit rate in dollars
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
OlgaM077
[116]
3 years ago
8
0
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-
13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl
CHECK OUR WORK:-
2.20 × 6 = 13.20
we were
RIGHT!!
So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20 is,
$2.20 per bowl.
Hope I helped ya!! xD
Send
anzhelika
[568]
3 years ago
7
0
Just put this , 13.20/6 which is 2.20 so thats 2.20$ a bowl.
also you could , 2.20*6=13.20 , thats still 13.20 (2.20)
all together this means the unit rate in dollar is 2.20 for bowl , per bowl. for Melinda because she bought them for 13.20
i hope this helps.
Send
You might be interested in
Solve the system of linear equations by substitution
ziro4ka [17]
working with equation 1
next subsitue equation 3 in equation 1
divide by -3
substitute x= -3 in equation 1
6
0
3 years ago
PLEASE HELP ITS DUE IN A FEW MINS
ioda
The correct answer is 6,8
6
0
3 years ago
Need help with #8 plssssssssssssss
Aleksandr-060686 [28]
I'm sorry, I don't see the question. Could you please retake the photo in better quality so I could answer it? Thanks!
3
0
3 years ago
How many cm are in 26 in? (1 in = 2.54 cm)
Contact [7]
Answer:
66.04
Step-by-step explanation:
26 x 2.54 =
= 66.04
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
A company that manufactures cell phones has done research to determine how the pricing of thier phones affects how many they sel
pantera1 [17]
B.Less than $200 or more than $500
6
0
3 years ago
Other questions:
For a quarterback, the probability of throwing a completed pass is 60%, and the probability of gaining more than 10 yards on a r
13
·
1 answer
4.(06.02 MC)
10
·
1 answer
Solve for x.<br><br> log x + log 3 = log 18<br><br> x =
7
·
1 answer
Do anyone know how to do this problems ? Please help!
14
·
1 answer
What do you think is a real number?
10
·
1 answer
I will also give brainliest on this one What’s the surface area of this round to the tenth if you have to
13
·
1 answer
If you are told that opposite sides of this quadrilateral are parallel and that the measure of angle A is 105°, can you tell the
6
·
1 answer
Container A is cylinder with a radius of 6 units and a height of 6 units. A right cone has been carved from its base and has a h
12
·
1 answer
What problems would you encounter if the ladder were too short or too long?
13
·
1 answer
Which is a coefficient in this expression? 12−25(1−4)
11
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!