Melinda bought 6 bowls for $13.20. what was the unit rate in dollars
2 answers:
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-
13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl
CHECK OUR WORK:-
2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!
So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20 is, $2.20 per bowl.
Hope I helped ya!! xD
Just put this , 13.20/6 which is 2.20 so thats 2.20$ a bowl.
also you could , 2.20*6=13.20 , thats still 13.20 (2.20)
all together this means the unit rate in dollar is 2.20 for bowl , per bowl. for Melinda because she bought them for 13.20
i hope this helps.
You might be interested in
Answer:
1 hour and 25 min
Step-by-step explanation:
5/4 = 1.25
What do you mean? More explanation <span />
Answer:
if you are solving for then it is x = 4/3
Step-by-step explanation:
Answer:
67
Step-by-step explanation:
do the math duuuuu
That would be 3/8
Because 1/8 = 12.5 %