Answer:
c. liabilities.
Explanation:
liabilities are the creditors claims to the assets of the business/property.
Answer:
D) will be cancelled if not immediately executed at the stated price or better.
Explanation:
A Fill-Or-Kill order can be regarded as
an order that is been made in order
to buy/sell a stock and it must be executed in entirety and immediately. If not executed immediately the order might be cancelled since partial Execution is not part of the process of Fill-Or-Kill order. It should be noted that A fillorkill order will be cancelled if not immediately executed at the stated price or better.
Answer: It is better to delete the check than void the check in order to erase all records of the transaction
Explanation:
When a check is deleted, it should be noted that such check is being removed entirely from the system and also the transaction of the check will no longer be visible anywhere in the system.
Voiding a check mean that the amount of the transaction on the check will be changed to zero but it should be ited that a record of such transaction will still be kept in QuickBooks but deleting it will help remove the transaction in QuickBooks.
When a check is voided, the check details like the check number, account, payee, memo and date will be unchanged, even though the amount will change to zero.
Therefore, the option that says that it is better to delete the check than void the check in order to erase all records of the transaction isn't true.
Answer:
FIFO
FIFO means First in First Out. This method values cost of sales at the earliest prices
Cost of Goods Sold = (3,880 units × $8) + (5,430 units × $10)
= $85,340
LIFO
LIFO means Last in Fist Out. This method values cost of sales at the latest prices.
Cost of Goods Sold = (8,660 units × $10) + (650 units × $8)
= $91,800
Weighted Average Cost
The unit cost is re-calculated with every new purchase of units made. The cost of sale will be valued on the newly calculated average unit cost.
Unit Cost = Total Cost ÷ Total Units
= (3,880 units × $8) + (8,660 units × $10) / 12,540 units
= $9.381
Cost of Goods Sold = Units Sold × Unit Cost
= 9,310 units × $9.381
= $ 87,337.11
A is the answer
Say thanks!