Answer:
$0.80 per pound
Step-by-step explanation:
I hope this helps <3
Answer:
202.5 miles
Step-by-step explanation:
We find the unit rate of the mile per gallon
135/6
= 22.5
We multiply 22.5 by 9 to get the miles they can drive on 9 gallons
22.5 * 9
= 202.5
Answer:
14
Step-by-step explanation:
or 16
Answer:
1. y = (⅔)x - 3
2. y = 3x + c
3. 1) non-proportional
2) can be proportional if c = 0
Step-by-step explanation:
1. What is the equation of a line that has a slope of ⅔ and a y-intercept of -3?
y = (⅔)x - 3
2. What is the equation of a line that has a slope of 3?
y = 3x + c
3. Lable the 2 equations as proportional or non-proportional and why.
A proportional relation should pass through the origin, i.e the y-intercept should be 0
Answer:
Each piece is 1.12 meters long
Step-by-step explanation:
7 equal pieces = divide x by 7
equation: 7.84 / 7