1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew11 [14]
3 years ago
6

at a local fitness center, members pay a $12 membership fee and $5 for each aerobic class. Nonmembers pay $6 for each aerobic cl

ass. for what number of aerobics classes will the cost for member and nonmembers be the same? solve
Mathematics
2 answers:
Len [333]3 years ago
8 0

Make an equation:

5x+12=6x

Use the subtraction property:

x=12

The final answer is that the cost for members and nonmembers will be the same when there have been 12 classes.

Iteru [2.4K]3 years ago
3 0
<h2>Answer with Step-by-step explanation:</h2>

Members pay a $12 membership fee and $5 for each aerobic class.

i.e. if x is the number of aerobic classes then,

Members have to pay=5x+12

Nonmembers pay $6 for each aerobic class.

i.e. if x is the number of aerobic classes then,

Non members have to pay=6x

We have to determine the number of classes so that they both have to pay same amount

i.e. we have to find the value of x in

6x=5x+12

Subtracting both sides by 5x, we get

x=12

Hence, for 12 classes members and nonmembers have to pay the same amount

You might be interested in
Suppose that y varies directly with x, and y=15 when x=24. Write a direct variation equation that relates x and y. Find y when x
Lapatulllka [165]

Just set up a proportion with the original numbers and then the numbers you want to find like so: (x1/y1)=(x2/y2) and since you want to find the second y value, just leave y as a variable like so: (15/24)=(3/y) after this just cross multiply and get the answer: 15y=72.....y=4.8


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
Olin [163]
<span>$20/16=$1.25/candy bar 
Candy bars cost $1.25 each </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Please.<br><br> If 7m - 3 = 53. What is the value of 11m + 2?
Pachacha [2.7K]

Answer:

90.

Step-by-step explanation:

7m - 3 = 53

m would be 8 because 56 - 3 = 53.

11m + 2 equals 90 because 11 times 8 (8 is m) is 88, which added by two is 90.

4 0
3 years ago
Which function represents a translation of the parent cubic function 8 units to the left?
Lesechka [4]

Answer:

2132c1 23

Step-by-step explanation:

a123231

3 0
3 years ago
Pls help! What is the range in interval notation?
Anon25 [30]
Do you love Selena Quintanilla?
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The equation of a circle is x2 + (y - 10)2 = 16.
    9·1 answer
  • Fifty randomly selected individuals were timed completing a tax form. the sample mean was 23.6 minutes; the sample standard devi
    11·1 answer
  • If your gross pay for last month was $2,180, what is your net pay if your have no federal or state income tax withholdings?
    14·1 answer
  • How do you solve (-1) ^2
    9·2 answers
  • HELP LDJAODXOSBDIXNXM
    12·1 answer
  • One number is 3 more then twice another. The sum of the numbers is 12
    5·1 answer
  • What is the slope of this equation?<br> y = 3x - 4
    5·1 answer
  • Please help _ will give brainlist.
    7·1 answer
  • 7 Jill makes purses and backpacks. To make each purse,
    7·1 answer
  • Step 1: Using one-step equations to solve problems.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!