1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
13

Are all parallelograms are squares? PLEASE EXPLAIN!! -Thanks

Mathematics
2 answers:
vodka [1.7K]3 years ago
4 0
This is false. However all squares are parrallelograms.
Helga [31]3 years ago
4 0
A parallelogram is a shape that has sides that will never touch if they moved up or down. So yes squares are Parellelograms but not all of them are squares there are many other shapes that are Parallelograms.
You might be interested in
The table shows the distance in feet, y, that a rocket traveled in x seconds.
Murrr4er [49]

Answer:

The correct option is D. y = 25x^{2}.

Step-by-step explanation:

i) From the table and our own observation and a trial and error approach we

  can clearly see that the equation that matches y in feet ( the distance

  traveled by the rocket) and x in seconds ( the time elapsed) is given by the

  equation y = 25x^{2}

 Therefore the correct option is D. y = 25x^{2}.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which two numbers add up to 8 and multiply to negative 9?
azamat

facotr -9
add factors
-1+9=8
correct
6 0
3 years ago
The cost price was $10000 she made a down payment of 2500 and agreed to pay the balance in 24 monthly installments of $350 how m
Airida [17]

Answer:

in total she spent 10900

Step-by-step explanation:

We know she made a down payment of 2500 dollars and she agreed to pay the balance in 24 monthly installments of 350 dollars. Thus we can do simple multiplying of 24 x 350 which gives us 8400. We also need to add in her down payment which is 2500 so in total we got 10900

5 0
2 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to get 6.9 as a fraction
finlep [7]
6 9/10 is what 6.9 is in fraction form
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nikki by seven packs of silly bands from the store. After school the next day she decides to buy three more packs to give to her
    5·1 answer
  • Which expressions represent the distance between the two points?
    15·1 answer
  • What are the three formulas to find the slope of a line?
    7·1 answer
  • Please help me!!! will give brainlists!
    5·1 answer
  • Which statement best explains the value of 16-(-3)
    15·2 answers
  • Nigel bought 10 pencils and 5 erasers for $8. The price of 2 pencils was $1.What was the price of 2 erasers?
    8·1 answer
  • Which of the following is most likely the next step in the series?
    5·1 answer
  • Solve for x.<br> 3(-2x-3)+4x-3=8
    10·2 answers
  • Plz help me well mark brainliest if correct!!....
    11·1 answer
  • 3n + 8 = 35 solve for n
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!