Answer:
$3.50
Step-by-step explanation:
the apples cost $1.40 per pound, so if we have 2.5 pounds, we would need to do this:
1.40 × 2.5
3.5
I hope this helps!
The answer is A please Mark as brainless
You can set up an equation based off of the information given:
x represents the unknown number
3/5x - 1 = 23
add 1 to both sides to isolate the 3/5x
3/5x = 24
divide both sides by 3/5 to solve for x
x = 120/3
120/3 can be simplified into 40
Final answer: x = 40
Answer:
a=-5
Step-by-step explanation:
subtract 3 from both sides
15=-3a
divide by -3
a=-5
Answer:
6
Step-by-step explanation:
1¾ can go into 10½ 6 times
just divide them