1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
8

Can someone explain to me how to do this

Mathematics
2 answers:
soldier1979 [14.2K]3 years ago
8 0
60+60+60=180
180/60=30
x=30

Otrada [13]3 years ago
3 0
Angles on a straight line add up to 180°, so:

x + 60 = 180

x = 180 - 60

x = 120°
You might be interested in
If both the numerator and denominator of 48/64 are divided by 8, the fraction will be in lowest terms. True False
Licemer1 [7]
If 48/64 are both divided by 8 you would get 6/8! these can still be reduced to 3/4, So FALSE!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the law of exponets to rewrite (5x3)^7
topjm [15]
Answer: 5^7 x 3^7
You could also write 15^7
7 0
2 years ago
2 (x + 3) + 5 x = 3 (2 x minus 1)
SashulF [63]

hello

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is 30=12m I need help
Law Incorporation [45]
30=12m
you divide both sides by 12
so 30/12 is 2.5
8 0
3 years ago
BRAINLEST<br>what is the value of the function at x=2​
BARSIC [14]

Answer:

y = - 3

Step-by-step explanation:

Locate x = 2 on the x- axis, then go down vertically to meet the line. At this point read off the corresponding value on the y- axis, thus

The value of the function at x = 2 is y = - 3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • use the rational root theorem to list all possible rational roots of the polynomial equation x^3-x^2-x-3=0. do not find the actu
    9·2 answers
  • What equation is equivalent to 2r^2-28r+38
    10·1 answer
  • Suzy Buys 35 pounds of rice. She divided equally into 100 bags. How many pounds of rice does Susie put in each bag?
    12·2 answers
  • Help please!! I don’t know where to start. Need to know the number of views when the quote is first posted.
    10·1 answer
  • A cake calls for three-fourths of
    14·1 answer
  • HELP!!!
    12·1 answer
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Can someone please help me on questions 11 and 12!!
    13·1 answer
  • At the car show ,Inez saw a car wheel shaped like a circle with a radius of 3ft she wants to know the area?
    9·1 answer
  • The question is in the screenshot. ( I really need help in this one)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!