1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
15

4.3 to the 3rd power simplified

Mathematics
2 answers:
ki77a [65]3 years ago
8 0
4.3^3 = 79.5 (If rounded to the nearest tenth)

4.3•4.3= 18.49
18.48•4.3= 79.507 then round it to whichever place you need it to be at
zhuklara [117]3 years ago
3 0

Answer:

4.3 to the 3rd power is exactly<em> 79.507 </em>.  That number may be rounded, but not simplified.

Step-by-step explanation:

4.3 to the 3rd power means (4.3 x 4.3 x 4.3) .  Perform the indicated multiplications to arrive at the solution.

You might be interested in
Factor: 3x4y3 – 48y3
kati45 [8]

Answer:

3y3(x2 + 4)(x + 2)(x -2)

Step-by-step explanation:

3x4y3– 48y3.

= 3y3(x4 – 16).

= 3y3[(x2)2 - 42].

= 3y3(x2 + 4)(x2 - 4).

= 3y3(x2 + 4)(x2 - 22).

= 3y3(x2 + 4)(x + 2)(x -2).

3 0
3 years ago
A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
elixir [45]

Answer:

A, 0.29

Step-by-step explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

6 0
3 years ago
Estimate the answer to<br> 64 x 186<br> 21 x 98
Vikentia [17]

Answer:

I am a bit confused on what the question is asking. But 64*186= 11904 and if we were to round that number it would be 12000. 21*98=2058 and that number rounded is 2100 or just 2000. (hope this is right and helps :D)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
____2. Find the value of x<br><br> A 16 C 50<br> B 34 D 70
olga2289 [7]
50.........................
6 0
3 years ago
The double number line shows the amount of time a hen needs to lay 1 egg.
DaniilM [7]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

2+1=3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Sets<br>The table represents a function.<br>What is f(-2)?<br>TITLE<br>TE<br>♡ ♡<br>oooo<br>HT​
    14·1 answer
  • Draw a model showing 2.4 divided by 3
    11·1 answer
  • Hank draws a line with a zero slope through the points
    6·2 answers
  • How do you find the equivalent to a quadratic equation?
    10·2 answers
  • Alonzo and miguel scored a total of 54 points in the basketball game. Miguel scored four more points than alonzo
    8·1 answer
  • What is 1000 times 24 divided by two minus 8 times 80 minus 10000
    5·2 answers
  • (3x + 8)
    14·1 answer
  • You buy a house that costs $345,000. You put down a downpayment of 20%. You borrow the rest from the bank, who charges an annual
    14·1 answer
  • Solve 4x- c= k form?
    6·1 answer
  • Convert 30% to a fraction in lowest terms
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!