1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
7

Rob measures his go-cart’s speed to be 250 inches per second. What is the go-cart’s speed in miles per hour (to the nearest tent

h) ?
A) 7.1 mph
B) 14.2 mph
C) 28.4 mph
D) 35.2 mph
Mathematics
2 answers:
babymother [125]3 years ago
6 0

Answer:

The cart’s speed in miles per hour is 14.2 miles per hour .

Option (B) is correct .

Step-by-step explanation:

As given

Rob measures his go-cart’s speed to be 250 inches per second.

As

1\ inch = \frac{1}{63360}\ miles

1\ second = \frac{1}{3600}\ hours

Now convert 250 inches per second into miles per hour .

250 inches\ per\ second = \frac{250\times \frac{1}{63360}}{\frac{1}{3600}}\ miles\ per\ hour

250 inches\ per\ second = \frac{\frac{250}{63360}}{\frac{1}{3600}}\ miles\ per\ hour

250 inches\ per\ second = \frac{250\times 3600}{63360}\ miles\ per\ hour

250 inches\ per\ second = \frac{900000}{63360}\ miles\ per\ hour

250 inches per second = 14.2(Approx) miles per hour.

Therefore the cart’s speed in miles per hour is 14.2 miles per hour .

Option (B) is correct .

adoni [48]3 years ago
4 0

Answer:

b.14.2 mph

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Please help!!
olganol [36]

Answer: I think that the answer is either 11 avocados or 9

Step-by-step explanation:

21-2.50 is 18.50

with this he can buy 9 with 15 dollars but he still has 3.50 left over

if he uses this left over change he can buy two more which would make 11.

If this is wrong I am sorry!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. A company's manager estimated that the cost C, in dollars, of producing n items is = 7n + 350. The company
Vanyuwa [196]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

the answer is d because you have to multiply the 7 x 12 than do n>84 which is your answer because you cant do anything with it.

4 0
4 years ago
Solve the inequality for <br> 8w-35&lt; 3−(5-4w)<br><br> Simplify the answer as much as possible
Finger [1]

Answer:

w<33/4

Step-by-step explanation:

8w-35<3-(5-4w)

8w-35<3-5+4w

8w-35<-2+4w

8w-4w-35<-2

4w-35<-2

4w<-2+35

4w<33

w<33/4

7 0
3 years ago
What is the 4th equivalent fraction to <br> 5/6
Lady bird [3.3K]

Answer:

20/24

Step-by-step explanation: Hope this helps

3 0
2 years ago
At an Italian store the price for T-shirt is 55 euros what is the price in US dollars
Zinaida [17]

Answer:

the current converson rate for euros to dollars is $1 (USD) = 0.91 Euros

so 55 euros would equal about 60.60 USD...

in other words, that better be one nice shirt

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 241,639 rounded to the nearest thousand?
    13·1 answer
  • Find the length of the segment with endpoint Y(4, 3) and midpoint M(1, 7).
    9·1 answer
  • What is the solution to the equation 3.6m − 2.7 = −1.8m?
    15·2 answers
  • Ruben worked in a union motorcycle factory for 20 years before returning to school to become a paramedic instead. He is 45 now.
    12·1 answer
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • P{x:x is a natural number x (9​
    9·1 answer
  • Write a polynomial that represents the area of the shaded region
    15·2 answers
  • Help ? On this question and show me your working out so I know
    15·1 answer
  • What two whole numbers does √89 fall in between ?
    5·1 answer
  • Select the correct answer. The difference of a number and 6 is the same as 5 times the sum of the number and 2. What is the numb
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!