1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
9

Find the area and perimeter of trapezoid ABCD. round your answers to the nearest tenth.

Mathematics
1 answer:
Sati [7]3 years ago
4 0

Answer:

area:56

perimeter:11+2\sqrt{3}+\sqrt{17}

Step-by-step explanation:

picture

You might be interested in
How to solve #4 and #5
MArishka [77]
If SU bisects TSV, then TSU = USV
4y + 11 = 6y + 5
6y - 4y = 11 - 5 = 6
y = 6/2 = 3

Therefore, m<TSU = 4(3) + 11 = 12 + 11 = 23
7 0
3 years ago
Given that aₙ = (-2) (5)ⁿ⁻1 for a geometric sequence, determine the common ratio:
patriot [66]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

The nth term of the geometric sequence is

a_n=(-2)(5)^{n-1}

In general the nth term of a geometric sequence is

a_n=a_1(r)^{n-1}

By comparism;

r=5 is the common ratio of the sequence.

Or

a_1=(-2)(5)^{1-1}=-2

a_2=(-2)(5)^{2-1}=-10

Common ratio is

r=\frac{-10}{-2}=5

4 0
3 years ago
Please help me with this. If you show your work I will give brainliest if there are 2 answers
AfilCa [17]
<h3>Answer:  22.5</h3>

Work Shown:

450 calories = 20 ounces

450/20 calories = 20/20 ounces ..... divide both sides by 20

22.5 calories = 1 ounce

This smoothie has 22.5 calories per ounce.

6 0
3 years ago
What does f(6)=24 mean?
d1i1m1o1n [39]

Answer:

we're is the answer

Step-by-step explanation:

were

8 0
2 years ago
Expand the given power using the Binomial Theorem. (z – 11)4
nekit [7.7K]

Answer:

(z-11)^{4}=z^{4}-44z^{3}+726z^{2}-5324z+14641

Step-by-step explanation:

* Look to the attached file

Download docx
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equivalent solution to (x+5)-(x-3)(x+5)
    6·1 answer
  • A car used 100 cups of gasoline during a drive it took 3.12 per gallon for gas. How much did the gas cost
    10·1 answer
  • Which of the following equations represent linear function?
    6·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • a hose fills a tank at rate of 30 gallons per minute. what is rate in liters per hour. 1 gallon=3.79 liters
    14·1 answer
  • Write the equation of the circle centered at (0,1) with radius 15.
    13·1 answer
  • PLease help me with this question
    7·2 answers
  • What is the sum of (3x^2+ 5x +6) and (25x^3+ 10x² + 7x– 3)
    12·1 answer
  • This sphere has a radius of 9 m. What is the surface area of the sphere? Enter your answer, in exact form, in the box
    14·1 answer
  • Peter takes 7 minutes and 30 seconds to run 1 mile. How many miles can he run in 15 minutes?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!