1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
4 years ago
8

What is the sum of (n+8)+(n−12) =

Mathematics
1 answer:
denpristay [2]4 years ago
4 0

Answer: 2n-4

Step-by-step explanation:

Cross multiply and add!

n*n=2n

You might be interested in
Eight more than the product of some number cubed and two
Greeley [361]
 8+ the product of 2 and a number to the third power, what it means 2×m cubed. So it is 8+2m (cubed)
4 0
3 years ago
Finish
alex41 [277]

Answer:

What is this? Is that a question? I mean it doesn't seem like one. can you post the proper one?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is an example of an exponential function?
Orlov [11]

Answer: Choice D p(\text{x}) = 500(1.02)^{\text{x}}

Reason:

Exponential functions have the variable in the exponent.

Choice A is a polynomial, which means we can rule it out. Choice B is a log function, so we can rule it out also.

Choice C is a rational function because it is a ratio of two polynomials. This rules out choice C.

Choice D is the only function with the variable in the exponent. That is assuming you meant to say p(\text{x}) = 500(1.02)^{\text{x}} instead of p(\text{x}) = 500(1.02){\text{x}}

4 0
2 years ago
You decide to erect A statue of yourself in your homeroom class is 10.25 feet tall fire code forces you to leave 1.5 feet of spa
seraphim [82]
H is less than or equal to 8.75
5 0
3 years ago
A 12- ounce bag of birdseed cost $3.12. A 16-ounce bag of birdseed cost $3.84. Which is the better deal. How much money do you s
OlgaM077 [116]

Answer:

16oz bag, $0.32 saved

Step-by-step explanation:

3.12/12 = 0.26

3.84/16 = 0.24

For the 12-ounce bag, it would be $0.26 per ounce. For the 16-ounce bag, it would only be $0.24 per ounce.

16*0.26=4.16

4.16 - 3.84 = 0.32

$0.38 saved

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of a triangle with sides 8 equals 5 b equals 8 and C equals 11
    7·1 answer
  • How do you simplify 520/480
    7·1 answer
  • The answer to the wuestikn
    14·1 answer
  • Help!?!?!?!?!!!?!?!!!?!!
    10·1 answer
  • The area of a sector of a circle of
    10·1 answer
  • 5 POINTS!!! <br><br> Simplify. <br> 2+x/8x / 3+x/x
    11·1 answer
  • 7th grade help me pleasee
    7·2 answers
  • Abby uses base 10 blocks to show 1,109. She has no thousands cubes and only 9 flats, as shown. Draw longs and units on the chart
    11·1 answer
  • 3-Escribe el nombre de los elementos del cuadrilátero​
    12·1 answer
  • Someone help me with this
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!