1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
3 years ago
11

At what point does the graph of y=9x cross the y-axis?

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
3 0

The point at which a line crosses the y-axis is called its y-intercept. It is generally in the form (0, y-int). To find this value, we can plug in 0 for x and then solve for y.

Steps:

y = 9(0)

y = 0

The point at which the graph of y = 9x crosses the y-axis is (0,0).

If there was a mistake somewhere, please do let me know! As I know that the answer I gave above is not on the list of answer choices. I would strongly recommend checking the equation in the original problem once more. :)

You might be interested in
What is (2n-8)(-2)=24
Crank

Answer:

n=-2

Step-by-step explanation:

(2n−8)(−2)=24

(2n)(−2)+(−8)(−2)=24(Distribute)

−4n+16=24

−4n+16−16=24−16

−4n=8

6 0
2 years ago
2.5x + 8 = 1.5x − 12<br> What is the value of x?
Sloan [31]
X= -20 this is the value
5 0
2 years ago
Min Jee wants to build a small patio using either brick or paver stones.
Anvisha [2.4K]
Brick = 3.5 in by 7.5 in and costs $0.59
Paver = 8.4 in by 8.4 in and costs $1.88

The small patio's area = 3430 square inches
The Area of 1 Brick = 26.25 square inches
The Area of 1 Paver = 70.56 square inches

The # of Bricks to complete the Patio will be:

Patio's Area / the Area of 1 Brick = # of Bricks to complete the patio
3430 square inches / 26.25 square inches = 130.67 = 131

Then, multiply the # of Bricks to complete the patio by the amount that 1 brick costs:

131 * $0.59 = $77.29

It will take $77.29 to complete the Patio with bricks. 

The # of Pavers to complete the Patio:

Patio's Area / the Area of 1 Paver =  # of Pavers to complete the Patio
3430 square inches / 70.56 square inches = 48.6 = 49

Then, multiply the # of Pavers to complete the patio by the amount that 1 Paver costs:

49 * $1.88 = $92.12

Cost of Bricks to complete Patio = $77.29
Cost of Pavers to complete Patio = $92.12

To conclude, Bricks would cost less by $14.83.

5 0
3 years ago
Jenna used a probability simulator to roll a 12-sided number cube 100 times. Her results are shown in the table below:
Setler79 [48]

Answer:

The answer is 89 over 100!

Step-by-step explanation:

I have already said this but i saw it again so decided to help again!

<3

4 0
3 years ago
6th grade math help me. :D.....
strojnjashka [21]
Question 1:
4x+28

question 2:
18x-27
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • what is the answer of these equation that is for algebra 1 and I don't know the answer of it y=1/2x+7 ?
    14·1 answer
  • Would appreciate a reply back thank you! . The table shows the completion times of four swimmers in a race.
    5·2 answers
  • −17+17+5=(−17+17)+5=
    13·2 answers
  • 30 girls and boys have planned for a picnic There is a ratio of 3 girls to 7 boys How many boys are there
    7·1 answer
  • Fruit Loops is $2.40 for a 12 oz. box.
    10·2 answers
  • earn 5 coins Which of the algebraic expressions below is equal to 20? Select all that apply. A) (5)(0.6) x 7 B) (C) (15) + 8 C)
    9·1 answer
  • Help someone with both of these ASAP thank you!!
    9·1 answer
  • Mr. Mole's burrow lies 5 meters below the ground. He started digging his way deeper into the ground, descending 3 meters each mi
    14·1 answer
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
  • Please please please answer me fast
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!