1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
14

Salma paid 14.75 for a 2.12 pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid 24.99 for a 3.77 pound bag at another

store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Mathematics
2 answers:
ladessa [460]3 years ago
3 0
To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.

For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 =  $6.96 (rounded to the nearest cent)

For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)

You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.
satela [25.4K]3 years ago
3 0
2.12 pound = $14.75
1 pound = $14.75 ÷ 2.12 = $6.96

3.77 pound = $24.99 
1 pound = $24.99 ÷ 3.77 = $6.63

The store that Salma visited on the second week has a better price.
You might be interested in
A magazine subscription costs $29.88 for 12 issues or $15.24 for 6 issues. Which subscription costs more per issue? How much mor
Valentin [98]

Answer:

The magazine that cost $15.24 for 6 issues cost more by $0.60/60 cents.

Step-by-step explanation:

Since $15.24 is 6 issues each and you need to even out the issues add $15.24+$15.24 then you would get $30.48, because its 15.24 each 6 add them both and it would be 12 issues. And the first issue $29.88 for 12 issues is  only $29.88 while the other is $30.48 so the one with 6 issues/the second cost more than the first.

60 cents more because 29.88+60=30.48.

3 0
3 years ago
Help plzzz will give brainliest
lana [24]

Answer:

1/3 and false at least i think wait for other answer to make sure it is correct

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lus<br> Find the measure of 46.<br> 46 = [?]<br> 24<br> 46<br> Enter
defon

Answer:

46

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A film start at 17:15 and finish at 1 hour and 45 minutes later. what time did it finish?​
vova2212 [387]
It ended at 19:00 or at 7 pm
4 0
2 years ago
A store sells cans of tomatoes priced as shown.
lesantik [10]

Answer:

The answer is C. 18 ounces

Step-by-step explanation:

You just divide the ounces by the cost and which ever you get lower is the answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A car salesman is stringing banners from the top of the roof to a fence pole 20 feet away. The top of the roof is 29 feet from t
    6·1 answer
  • What two ratios are equivalent to 10:18
    5·2 answers
  • If there are 2 rabbits and they triple every month how many rabbits are there in three months?
    6·1 answer
  • It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
    12·2 answers
  • Jimmys mother had 4 children she named the first monday she named the second tuesday she named the third wensday what was the na
    12·1 answer
  • 90 is the produ t of donnies savings and 6.
    8·2 answers
  • Y= 22 + 2x + 3<br> What are the coordinates of the vertex of the given function?
    15·1 answer
  • The function y = a · bx models ____ for a &gt; 0 and 0 &lt; b &lt; 1.
    15·1 answer
  • If a=1 and b=2, find the value of a^b​
    6·2 answers
  • Determine the whether the quadratic equation below has a maximum or minimum.<br> y = 4x² – 3x - 43
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!