4n+7−(7n−8)
=4n+7+−1(7n−8)
=4n+7+−1(7n)+(−1)(−8)
=4n+7+−7n+8
Combine Like Terms
=4n+7+−7n+8
=(4n+−7n)+(7+8)
=−3n+15
Answer:
no because it doesnt pass the vertical line test
Step-by-step explanation:
give me brainliest pls
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
y = 65°
Step-by-step explanation:
z = 70° (corresponding angels are equal)
y + z = 135° (exterior angle theorem of a triangle)
y + 70 = 135 (substitution)
Subtract 70 from each side
y + 70 - 70 = 135 - 70
y = 65