1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
7

Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen, so each egg would cost $1.56.

Now, you must multiply $1.56 by 12. Now you can find the answer from here. Hope this helps!

SVEN [57.7K]3 years ago
3 0

Answer:

$0.13

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the amount of items.

1.56/12=0.13

You might be interested in
PLS HELPPPP ITS PROB EASY BUT I HAVE SO MANY LATE WORK TO DO:)))
kumpel [21]

Answer:

It’s C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the present value of the annuity.
shusha [124]

Pv=4,725×((1−(1+0.10÷2)^(−2
×15))÷(0.10÷2))=72,634.83
6 0
3 years ago
12 8 9 18 22 25 5<br><br> Mode ??<br> Median ??
Soloha48 [4]

Answer:

No mode

Median: 12

Step-by-step explanation:

there is no mode because there is no 2 or more numbers that are the same

the median is 12 because if you put the number in order: 5,8,9,12,18,22,25 then the middle number is 12

4 0
3 years ago
Help ND show work as soon as possible
balu736 [363]

Answer:

the answer is c

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
shay has 100 tubes of lip gloss.She keeps 10 for herself. For holidays,, she allows friends to pick 6 tubes of lip gloss to have
cluponka [151]

Answer:

15 friends

Step-by-step explanation:

100-10 = 90 tubes available to share with friends.

90 ÷ 6  = 15

15 friends can pick 6 lip glosses each, leaving none left.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 8-(6r+2)?
    13·1 answer
  • What is 28,372.852 as fraction form?
    11·1 answer
  • Approximately 3 people out of every 30 are left handed. About how many left handed people would you expect in a group of 140 peo
    12·1 answer
  • Does the line whose equation is 4/3 x + 8 pass through the point (9,20)
    5·1 answer
  • Beatrice charges $10/h and gets a $5 automatic tip. Beatrice needs $100 to buy a present for her mother. She wants to find out t
    8·1 answer
  • The sum of the three angles of a triangle is 180°. Two angles of a triangle measure 15 and 73. Of x is the third angle, set up a
    12·1 answer
  • How do I do this problem
    5·1 answer
  • Eliminate the parameter.<br><br> x = 3 cos t, y = 3 sin t
    14·1 answer
  • Lucy has a homework assignment and she must solve the equation<br> -7x + 2 = 51.
    15·1 answer
  • Plz help ill give brainlyest
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!