Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
2 answers:
Step-by-step explanation:
There are 12 in a dozen, so each egg would cost $1.56.
Now, you must multiply $1.56 by 12. Now you can find the answer from here. Hope this helps!
Answer:
$0.13
Step-by-step explanation:
Divide the total cost by the amount of items.
1.56/12=0.13
You might be interested in
Answer:
7x=11
Step-by-step explanation:
do it
It's not a good picture.it's not possible to read it
Answer:
A
Y-Intercept is -2
X then Y so it would be -2,-4
2,920
8 hours multiply by 365 equals 2,920 hours
Answer:
B) 0.0000000000003
Step-by-step explanation:
Hope this helps.