1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
3 years ago
10

Which of the following points is the y-intercept of the equation y=7x+13

Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
8 0
6 idk it’s making me answer
You might be interested in
Liam's baking plans changed. He
julsineya [31]

Answer:

(33 - 5)/7 = 4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is √15 divided by √12 simplified?
photoshop1234 [79]

☁️ Answer ☁️

annyeonghaseyo!

I Got:

√5/2

Here's the Decimal Form:

1.11803398

Hope it helps.

Have a nice day noona/hyung!~  ̄▽ ̄❤️

7 0
3 years ago
A rectangular picture 6cm by 8cm is enclosed by a frame 1/2cm wide . calculate the area of the frame.​
Stels [109]

Answer:

i have no clue wats so ever

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me to find the answer Y=2X 3X+4Y=22 Y=2X 3X+4Y=22 ​
RSB [31]
<h3>System of equations.</h3>

\left\{\begin{array}{ccc}y=2x&(1)\\3x+4y=22&(2)\end{array}\right

Put (1) to (2):

3x+4(2x)=22\\3x+8x=22\\11x=22\qquad|\text{divide both sides by 11}\\\boxed{x=2}

Substitute the value of x to (1):

y=2\cdot2\\\boxed{y=4}

Solution:

\huge\boxed{\left\{\begin{array}{ccc}x=2\\y=4\end{array}\right}

7 0
2 years ago
Kendrick and Rishaun spend a total of $112 at an amusement park. They spend $32 on parking, $12 on lunch, and the rest on 2 admi
Elena-2011 [213]
Each ticket is $34 each
32+12+2x=112
44+2x=112
-44 -44
———————-
2x=68
— —
2 2
x=$34
6 0
3 years ago
Other questions:
  • G(x)=-x + 4x<br> h(x)=4x + 2<br> Find (g-h)(-4x)<br> How do I answer this question
    15·1 answer
  • A baker is making 24 pies she wants each to contain 3.5 cups.. how many cups of blueberries does she need?
    8·1 answer
  • 5. Each year a tree farm grows 40 more trees than the number of trees grown the previous year. The farm sells all of their trees
    10·1 answer
  • What is the word phrase for 5x+2
    8·1 answer
  • 3. A patient is ordered 5 mg/kg of medication T with an available dosage of 45 mg
    13·1 answer
  • PLZ HELP ILL GIVE BRAINLIEST FOR RIGHT ANSWER!!!
    11·2 answers
  • What are the coordinates of a point called
    15·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • If 1/30 of all rabbits in a country are in one state and 2/7 of rabbits are in a different state, what total fractional part of
    6·1 answer
  • I’ll give you brainliest if you guys answer This question
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!