1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
3 years ago
5

Newborn babies in the United States have a mean birth weight of 7.5 pounds and a standard deviation of 1.25 pounds. Assume the d

ata possesses a bell-shaped distribution.
A. What are the upper and lower limits of the interval that contains 95% of all newborns in the United States?

B. Does a newborn with a birth weight of 4.5 pounds fall within an interval which contains 95% of all newborn birth weights. Why or why not?
Mathematics
1 answer:
Aleks [24]3 years ago
6 0

Answer:

A.

Lower limit: 5 pounds

Upper limit: 10 pounds

B.

4.5 is more than two standard deviations from the mean, so it does not fall within an interval which contains 95% of all newborn birth weights.

Step-by-step explanation:

The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:

68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.

95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.

99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.

In this problem, we have that:

Mean = 7.5

Standard deviation = 1.25

A. What are the upper and lower limits of the interval that contains 95% of all newborns in the United States?

By the Empirical Rule, within 2 standard deviations of the mean.

Lower limit: 7.5 - 2*1.25 = 5 pounds

Upper limit: 7.5 + 2*1.25 = 10 pounds

B. Does a newborn with a birth weight of 4.5 pounds fall within an interval which contains 95% of all newborn birth weights. Why or why not?

4.5 is more than two standard deviations from the mean, so it does not fall within an interval which contains 95% of all newborn birth weights.

You might be interested in
Determine the domain and range for the function m(x)=-x^2+4x-3
jasenka [17]

Answer:

domain is all real numbers

range is y is less than or equal to 1 (it is a downward parabola)

4 0
3 years ago
Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalllllllp plz
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

square root of 166, 13, 14

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The population of a species of rabbit triples every year. This can be modeled by f(x) = 4(3)x and f(5) = 972. What does the 972
Alona [7]
972 represent the total population of the rabbits after five yours. 
Answer: B
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please explain...<br> y=3x^2-5x+1 solve by completing the square
xeze [42]

Answer:

x=5+√136or x=5−√136

Step-by-step explanation:

To solve this equation we have to factorize 3x2−5x+1. Since we can not use any

3 0
2 years ago
In 2003, the annual sales at a company are $372,000. If sales are increasing at a rate
Otrada [13]

Answer:

20 years

Step-by-step explanation:

We start by writing an exponential equation;

FV = PV( 1 + r)^t

FV is the future value = 1,000,000

PV is present value = 372,000

r is rate = 5% = 5/100 = 0.05

t is time which we are looking for

1,000,000 = 372,000(1 + 0.05)^t

1.05^t = 1,000,000/372,000

1.05^t = 2.688

t ln 1.05 = ln 2.688

t = ln 2.688/ln 1.05

t = 20 years

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of a ticket to the circus is $19.00 for
    12·1 answer
  • What times what equals 0.59??
    11·2 answers
  • Which of these could be considered a statistical question
    11·1 answer
  • Need help with this equation having troubles<br> 4(20 + 12) ÷ (4 - 3)
    10·2 answers
  • A rectangular prism is 4.1 feet long, 4.3 feet wide and 14 feet high. what is the volume of the rectangular prism
    9·1 answer
  • Please help i will give you 10 points
    15·1 answer
  • An animal shelter houses cats, dogs​, and rabbits. There are 126 animals at the shelter. Of the​ animals, 1/3 are cats. 5/6 of t
    14·2 answers
  • Determine the intercepts of the line.
    9·1 answer
  • A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
    10·1 answer
  • sarah spent a total of 10 on oranges and apples at the supet market. if she spent 3 dollars less for oranges than she did on app
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!