1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
13

The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans

Mathematics
1 answer:
Soloha48 [4]3 years ago
3 0
To find the cost of 1 pound, we need to divide $19.14 by 3.25 pounds. 19.14/3.25= 5.88923076923. We can round this to the nearest hundredths to make $5.89. So, the cost of 1 pound of coffee beans is $5.89. Hope this helped!
You might be interested in
Part II.
sergey [27]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the length of the hypotenuse, c? Round your answer to the nearest hundredth.
BartSMP [9]

Answer:

c=11.180

Step-by-step explanation:

formula to find the hypotenuse (c)= a^2+b^2=c^2

so... 10^2+5^2=c^2, please correct me if I'm incorrect, or made a mistake

100+25=c^2

125=c^2

square it and you get...

c=11.18033988...

c=11.180

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the equation below?<br> -3-(-8)-(-2)= X
qwelly [4]

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS
Ainat [17]

Answer:

f= −x+3

     7x

Step-by-step explanation:

fx       =  −1          3

x        7     x+  7

-------------------------

x                 x

f= -x+3

       7x

f= -x+3

       7x

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify (2 1/4 - 1 2/3) multiplied by 1 5/7​
Genrish500 [490]
It is 32/5 :Explanation: first (2 1/4 - 1 2/3) simplified is 15/4 then that multiplied by 1 5/7 is 6.4 and 6.4 as a fraction is 32/5 and you can’t simplify 32/5 because that’s its simplest form.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Stop what your doin and let me waste a minute of your time by letting you help me on this one simple problem please!!!!! ☺︎ ☺︎ ☺
    14·1 answer
  • Jordan likes only blue jelly beans. He has a box of 100 jelly beans that contains equal numbers of red, blue, green, yellow, and
    15·1 answer
  • 80 points ! Andrew charges $18 for each lawn he mows. Suppose he mows 17 lanes per month. How much money will andrew make per mo
    9·2 answers
  • Divide 0.008 divided by 0.25.
    5·2 answers
  • A Box has a volume of 125 cubic inches. How many 1 inch cubes can fit along the side?
    5·1 answer
  • Enter the correct answer in the box. The graph shows function j, a transformation of f(x)= x^1/2
    10·1 answer
  • Define a cubic polynomial and a binomial use only one variable in each). Show how to use the Vertical Method to multiply these t
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST !!!
    8·1 answer
  • Can someone pls help me find this is important
    15·2 answers
  • Help with Both questions pls
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!