1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
12

Is anyone good at math (geometry)? I need some help!

Mathematics
1 answer:
wel3 years ago
7 0
Yea me what do you need help with
You might be interested in
Product of (y^3 - 125) ÷ (y - 5)
Ludmilka [50]

Answer:

y^{2}+5y+25

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Thomas sent out 1500 surveys about the towns favorite pizza parlor. He had 245 returned in week 1, 173 in week 2, 185 in week 3,
musickatia [10]
1500 total surveys sent
Returned: 245 + 173 + 185 + 92 = 695

1500-695 = 805
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many counters would you place in the five frame to show the number
Leviafan [203]
Assuming the five frame is for the number five (5) then place 5 counters in the frame.
7 0
3 years ago
Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a
Degger [83]

Answer:

The total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is <u>$6.48</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a 10% discount.

Now, to find the total price of 4 1/2 pounds of apples this week at the grocery store.

The price of apples at a grocery store last week was = $1.60 per pound.

This week apples at the same grocery store is on sale of 10% discount.

Thus, the price of apples at a grocery store this week is:

1.60-10\%\ of\ 1.60.

=1.60-\frac{10}{100} \times 1.60

=1.60-0.16

=\$1.44.

So, the price of apples per pound this week is $1.44.

Now, to get the total price of 4\frac{1}{2} pounds of apples by using unitary method:

If 1 pound of apples cost = 1.44.

Then, \frac{9}{2} pound of apples cost = 1.44\times \frac{9}{2}

=1.44\times 4.5

=\$6.48.

Therefore, the total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is $6.48.

4 0
3 years ago
if a 25 ft rope is cut into two sections with one section four times as long as the other section, how long is the shorter piece
grin007 [14]
3.125 ft long or 3.13 ft long
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kaitlin's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Kaitlin $5.50 per pound, and t
    7·1 answer
  • For making a scatter plot of the data set, which would be the best scale and interval for the axis that represents the amount of
    9·1 answer
  • How do you inscribe a square in a circle?
    9·1 answer
  • A triangle has one angle measuring 3X degrees a second angle measures 2X +20°
    5·1 answer
  • the volume of a cylinder is 24 π cubic feet.what is the volume of a cone having the same base and same height?
    15·1 answer
  • What is the sum of the geometric sequence 1,-6,36... if there are 6 terms
    13·1 answer
  • A store sells 6 oranges for $3 what is the cost for 10 oranges ?
    14·2 answers
  • HOW TO DO THIS QUESTION PLEASE ​
    8·1 answer
  • the interquartile range of the data set is 4. 2, 2, 3, 3, 4, 5, 5, 6, 7, 9, 12 which explains whether or not 12 is an outlier?
    8·1 answer
  • he original price of a car was $28,500. Its current price is $25,875. What percent did the price of the car decrease?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!