1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
3 years ago
6

Tyler went to the supermarket to buy food for a food pantry. He has $36, and can carry up to 20 pounds of food in his backpack.

Mathematics
1 answer:
horrorfan [7]3 years ago
6 0

Answer:

  • solutions: (2, 10), (4, 5)
  • non-solutions: all other points

Step-by-step explanation:

It can be useful to graph the inequalities related to Tyler's limits of money and weight.

  1x +3y ≤ 36 . . . . . . the limit on the cost of the items Tyler can afford

  1x +1.5y ≤ 20 . . . . . the limit on the weight of the items Tyler can carry

Then plotting the given points shows that only (2, 10) and (4, 5) are in the doubly-shaded area that is the solution space. The other points are not a solution.

You might be interested in
Help please will give brainliest
erica [24]

Answer:That will be C

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
HELP ASAP PLZZZZZ Which property is used in the first step to solve this equation?
gogolik [260]

Answer:

Distributive Property

Step-by-step explanation:

4(x-6)=5.4x-24

4x-24=5.4x-24

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Q2. Do as directed(You can solve on a piece of paper and send picture in assignment) (4)
zepelin [54]

Step-by-step explanation:

true equation when x is replaced by 2, and is a false ... is written in terms of P, R, and T.” In some cases, before using a formula it may be ... (2) a number line graph, or (3) interval notation.

8 0
2 years ago
FILL IN THE BLANK
Oksana_A [137]

Answer:

1: Sides

2:  like terms

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Need help with this question
kherson [118]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

putting KL on an acute angle will make KM longer than KN or vice versa. moving KL horizontally with make the side it goes toward shorter.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the value of x°.
    5·1 answer
  • HELP HELP ASAP PLEASE! will give brainlie s t
    11·1 answer
  • Need help with this answer plz
    10·1 answer
  • Simplify 5 2 thirds
    7·2 answers
  • Adrian is going to the store and needs milk he needs 4 bottles of milk he has 14$ and each cost 4$ does he have enough money
    12·2 answers
  • 45 1/3 x 8 1/9 = m<br> m = ?<br> If you answer I will rate you 5 stars. Thank you!
    14·1 answer
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • Describe whether the relation is a function. explain. (3,6) (4,8) (5,10) (6,9) (7,14)​
    7·1 answer
  • Please show the work
    12·1 answer
  • A train travels from Washington DC to new york(225 miles). The train departs at 4:55 PM and arrives in New York at 7:55 PM. What
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!