1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
3 years ago
14

12-oz of can green beans is sold for $1:45. what is the price per pound?​

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
4 0

Answer:

$1.93 per lb

Step-by-step explanation:

First convert the 12 oz to pounds. There are 16 oz in 1 lb (pound)

So there are 0.75 lbs in 12 oz. To solve this problem you have to use proportions. \frac{dollar}{lbs} = \frac{dollar}{lbs}

Make sure both sides match in units (both the numerator and the denominator)  

\frac{1.45 dollars}{0.75 lbs} = \frac{unknown}{1 lbs}

Use cross multiplication to find the price per pound.

$1.45*1 lbs= (unknown $)*0.75 lbs

Solve $1.45*1= $1.45

Then divide $1.45 by 0.75 lbs to find the unknown $ which equals $1.93

So your answer is $1.93 per lb

You might be interested in
Please help answer the first 2 boxes for brainslt <br><br> &gt; for brainslt
frutty [35]
M- 2 b- 3 ... 2x+3 negative slope not sure if proportional or not
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
............................
aksik [14]
858 divided by 22 is 39....hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of this right rectangular prism?
hammer [34]

Answer: Here's what I got:

Step-by-step explanation:

Is this what you wanted? My answer is A=22in²

Here's how I got it:

A=2(wl+hl+hw)=2·(1·3+2·3+2·1)=22in²

This was right? Make sure to like and rate! Appericate it.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give you Brainliest and 500 points if you do this please
aleksley [76]

Answer:

1. C

2. D

Step-by-step explanation:

1.

Pattern A is adding by 2's (1 -> 3, 4 -> 6, 7 -> 9 and so on).

Pattern B is multiplying by 2's (2 -> 4, 3 -> 6, 4 -> 8 and so on).

2.

If 0.25 gallons of paint = 24 ft^2, then 1 gallon will equal?

Set up an equation:

Variable x = area of ft^2 for 1 gallon of paint

0.25/24 = 1/x

Cross multiply

0.25 × x = 24 × 1

0.25x = 24

To make calculations easier, you can convert the decimal into a fraction: 0.25 = 1/4

1/4x = 24

Multiply both sides by 4

1x = 96

x = 96 ft^2

Check your work:

0.25/24 = 1/96

0.25 × 96 = 24 × 1

24 = 24

Correct

6 0
3 years ago
The formula for determining the frequency, f, of a note on a piano is mc016-1. Jpg, where h is the number of half-steps from the
qaws [65]

Answ

its a just did this

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify the following surds:<br>a. √50=<br>b. √5+√8-√20+√2=<br>c. -6√20+2√45+7√5=​
    8·1 answer
  • Solve five and six eighths plus four and four fifths.
    7·2 answers
  • Which value of b will cause the quadratic equation x^2+bx+5=0 to have two real number solution
    9·2 answers
  • If Zoe speed is 24 mph what is it in yards per minutes
    15·1 answer
  • −16=2−8x+6 <br> please help
    11·2 answers
  • a bike store marks up the wholesale cost of all bikes by 30%. Calvin wants to buy a bike that has a price tag of $125. What was
    15·2 answers
  • 2. Write ten dollars and sixteen cents using the dollar symbol (without spaces)
    14·2 answers
  • A quilt measures 4 ⅔ feet by 6 feet. What is the area of the quilt?
    7·1 answer
  • Find the value of x to make L||m<br>6x+8<br>4x+2​
    9·1 answer
  • What is John and Linda paid each hour
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!