Answer:
the correct answer would be c. 20 minuets
Step-by-step explanation:
Answer:
4.6
Step-by-step explanation:
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
If you graph it, it looks linear.
Answer:
Volume of a cylinder: V = π * r² * h ,
Base surface area of a cylinder: A_b = 2 * π * r² ,
Lateral surface area of a cylinder: A_l = 2 * π * r * h ,
Total surface area of a cylinder: A = A_b + A_l ,
Step-by-step explanation:
So, when the radius is tripled, the volume will be 3 squared = 9 times than the previous one.