1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SSSSS [86.1K]
3 years ago
7

Twice x plus 5 is the same as -12

Mathematics
2 answers:
Anastasy [175]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

2x+5=-12

2x=-17

x=-8.5

fiasKO [112]3 years ago
3 0

Twice the sum of a number and 5

 

2(x + 5)

 

is the same as

 

2(x + 5) =

 

2 subtracted from a number

 

2(x + 5) = x - 2

 

You might be interested in
Which sequence is not equivalent to the others?
Mila [183]
I  THINK its 2. :)                                         Hope i'm right.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
How do you do this?!<br> (2w-1)/(4)=(2-w)
nikklg [1K]

Answer:

w = 3 is your answer.

Step-by-step explanation:

You want to get w by itself.

<em>(2w - 1)/(4) = 2 - w         </em><u>You will add the w on both sides.</u>

<em>(3w - 1)/(4) = 2                </em><u>You will multiply 4 on both sides.</u>

<em>3w - 1 = 8                       </em><u>You will add 1 on both sides.</u>

<em>3w = 9                            </em><u>You will divide 3 on both sides.</u>

w = 3 is your answer.

6 0
3 years ago
What is the total surface area of the cone?
Ymorist [56]
T.S.A. = pi (7) (24) + pi (7)^2 = 168pi + 49pi = 217 pi cm^2 = more or less 681,73 cm^2
7 0
3 years ago
Calculate the averages for each category for the three-month period. category jan. feb. mar. average wages $2,100.00 $2,300.00 $
yan [13]
The averages for each category can be calculated by taking the sum of the values and dividing by the number of values .                             
                                 Jan                           Feb                          March
1) 
wages                    <span>$2,100.00                $2,300.00                $2,000.00
sum of the values = 2100 + 2300 + 2000 = 6400
number of values = 3
average = 6400/3 = $ 2133.33
</span><span>2)
donations                  $210.00                   $230.00                   $200.00
</span><span>average = (210 + 230 + 200)/3 
              = $ 213.33
3)
mortgage                   $590.50                   $590.50                  $590.50
</span><span>average = ( 590.50 + 590.50 + 590.50)/3 
              = $ 590.50
4)
electricity                   $101.25                     $89.75                     $80.00 
</span><span>average = (101.25 + 89.75 + 80.00)/3
              = 271/3
              = $ 90.33
5)
water                           $20.10                     $22.30                     $24.55
</span><span>average = (20.10 + 22.30 + 24.55)/3
              = 66.95/3
              = $ 22.32
6)
car loan                     $172.54                   $172.54                   $172.54
</span><span>average = (172.54 + 172.54 + 172.54)/3
              = $ 172.54
7)
food                           $200.25                   $220.70                   $205.50 
</span><span>average = (200.25 + 220.70 + 205.50)/3 
              = $ 208.82
8)
insurance                  $310.50                        $0.00                       $0.00
</span><span>average = ( 310.50 + 0.00 + 0.00)/3
              = $ 103.50
9)
clothes                          $0.00                        $0.00                     $75.00
average = (0.00 + 0.00 + 75.00)/3 
              = $ 25.00
</span><span>10)
car license fee              $0.00                    $120.90                       $0.00
average = (0.00 + 120.90 + 0.00)/3
              = $ 40.30
</span><span>11)
newspaper                    $0.00                        $0.00                     $45.00 
average = (0.00 + 0.00 + 45.00)/3
              = $ 15.00
</span><span>12)</span><span>movies                        $18.00                        $0.00                     $36.00 
average = (18 + 0.00 + 36.0)/3
              = $ 18.00
</span><span>13)
new car                     $100.00                    $100.00                   $100.00
average = (100 + 100 + 100)/3
              = $ 100.00
</span><span>14)
gasoline                      $80.00                      $70.00                     $75.00
average  = (80.00 + 70.00 + 75.00)
               = $ 75.00
</span><span>15)
car repairs                     $0.00                    $119.00                       $0.00
average = (0.00 + 119.0 + 0)/3
              = $ 39.67
</span><span>16)
miscellaneous             $64.50                      $59.25                     $72.50
average = (64.50 + 59.25 + 72.50)/3
              = 196.25/3
              = $ 65.42
</span><span>17)
savings                      $140.00                    $140.00                   $140.00
</span>average = ( 140 + 140 + 140)/3
              = $ 140.00
 
3 0
3 years ago
The ratio of your monthly allowance to your friend’s monthly allowance is 5 : 3. If your friend received a monthly allowance of
Sever21 [200]

Answer:

i recience 10 dollars

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats is 1+1 <br><br> *i cant figure it out *
    11·2 answers
  • (4.4*10^6)*(3.9*10^4)<br> Scientific notation please help and explain
    11·1 answer
  • Find the <br> slope of 7y-x=14
    13·2 answers
  • A man drive 250 miles on 2.5 hours.if the posted speed limit was 75 mph the entire way, approximately how many miles per hour ov
    9·1 answer
  • What is 631.051 as a fraction <br> sorry if that doesnt make sense.
    15·1 answer
  • Select Proportional or Not Proportional to correctly classify each pair of ratios.
    15·2 answers
  • Noah Invested $2500 in an account paying 3.5% simple interest. How much was his account
    5·2 answers
  • Find the unit rate. $9.30 for 3 gallons
    8·2 answers
  • Please help!
    12·2 answers
  • Can someone walk me through this please?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!