1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
6

Which is equivalent to 243 2/5 ? 3 6 9 12

Mathematics
2 answers:
Vlada [557]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 9

Step-by-step explanation:

we have

(243)^{\frac{2}{5}}

we know that

a^{\frac{n}{m}}=\sqrt[m]{a^{n}}

so

(243)^{\frac{2}{5}}=\sqrt[5]{243^{2}}

Remember that

243=3^{5}

Substitute

\sqrt[5]{243^{2}}=\sqrt[5]{(3^{5})^{2}}\\ \\= \sqrt[5]{(3^{10})}\\ \\=3^{\frac{10}{5}}\\ \\= 3^{2} \\ \\=9

NeTakaya3 years ago
3 0
9 Good luckkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

You might be interested in
Which polynomial expression represents a sum of cubes?
s344n2d4d5 [400]
I think it’s C
hope it helped
4 0
3 years ago
last year a football game scored a total of 427 points, so far this year, they have scored 154 points. They have eight more regu
vfiekz [6]

Answer:

35 points

Step-by-step explanation:

See photo

6 0
3 years ago
you need 1661.06 ft2 of carpet to completely cover the floor or a round room. what is the diameter of the room.
k0ka [10]

Answer:

56766.97

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A 2-pack of plastic flower pots costs $8.90. What is the unit price?
I am Lyosha [343]

Answer:

$0.79

Explanation:

1.58/2= 0.79

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do I find the missing sides?
andreyandreev [35.5K]
You use sine, cosine, or tan
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Point M belongs to AN , point N belongs to BM , AB = 18 in and AM : MN : NB = 1:2:3. Find MN.
    14·1 answer
  • An apple juice factory produced 444 gallons of apple juice in 8 days. How much apple juice, on average, did the factory produce
    5·2 answers
  • An artist painted a mural measuring 9’ x 20 1/2’ find the area and perimeter of the mural
    10·1 answer
  • Evaluate the expression when a=4, b=−5, and c=−8. (−b)+c=
    5·2 answers
  • 17. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth
    8·1 answer
  • 4+9=−2−3 <br><br> What is the solution to the equation above?
    14·1 answer
  • Pls help as soon as possible
    10·1 answer
  • I need help on this question
    10·1 answer
  • What is A square + B square
    9·1 answer
  • A rectangular strip of land has length of 1/4 mile and an area of 5/6 square mile
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!