1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
3 years ago
6

Please help and explain

Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]3 years ago
3 0
Between the square roots of 7 and 8, because e^2 is equal to around 7.4, which is between 7 & 8. I hope this helps!
You might be interested in
V 144 belongs to the set of integers.<br> O True<br> O False
strojnjashka [21]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

\sqrt{144}

is a rational number.

It is also a perfect square which means it is an integer.

<h3>Hope this Helps!</h3>

:)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use this information to complete activities 1.1
Llana [10]
14*4= 56 
so 56 would be the answer 
5 0
3 years ago
Find the slope of the line that passes through (10,8) and (1,9).
lesya [120]

Answer:

-\frac{1}{9}

Step-by-step explanation:

between (1, 9) and (10, 8), the x moves by 9 and y moves by -1

The slope is equal to: \frac{\Delta y}{\Delta x} = \frac{-1}{9} = -\frac{1}{9}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jill has to go to the post office before she drops her 3 children off at the elementary school. She is going straight home after
Scilla [17]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

sigiuwhfcoiuwhdcviuwfdbv

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
katelyn has taken 4 math quizzes. Her scores were 75,80,97, and 92. What must she get on her next quiz to have an average of at
Vilka [71]
To find the average add all the numbers together then divide by how many numbers there are.

75+80+97+92=344 divided by 4 = 86

So her average right now is 86.

She’d have to make 96 to get an average of 88.

75+80+97+92+96=440 divided by 5=88

The answer is 96
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The next model of a sport car will cost 6.9% more than the current model. The current model cost $36,000. How much will the pric
    15·2 answers
  • Point A is located at (0, -2) and is rotated 180°. What are the coordinates of point A'?
    8·2 answers
  • Jon spends 1/4 of his vacation budget on food and 2/3 of his budget on hotels. He spends $242 on food and hotels. What is Jon’s
    9·1 answer
  • - Katrina practices violin 4 times per
    8·1 answer
  • Which term best describes a proof in which you assume the opposite of what you want to prove
    14·1 answer
  • Find the area of the shaded region <br> Shaded region 9 m and 9m<br> Not shaded 9m
    12·2 answers
  • Whats is x − 2 /3 = 1 5 /6??
    9·1 answer
  • Find the unit rate: 340 birds seen in 5 hours
    11·2 answers
  • Miss Lawrence buys 8 ounces of smoked salmon at $17.98 per pound. How much money does Miss Lawrence spend on the smoked salmon?
    9·1 answer
  • Wilbur ran 27.6 miles more than Totsakan
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!