1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
14

What is the slope indicated in the table below? (X) 1 2 3 (y) 5 10 15

Mathematics
1 answer:
3241004551 [841]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

i d k

You might be interested in
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate
vredina [299]
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
4 0
2 years ago
Find the temperature in Celsius if the temperature is-31°F,using the formula F=9/5C+32
Nady [450]
F=9/5c+32
-31=9/5c+32
-63=9/5c
-35=c
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression:
krek1111 [17]

Answer:

235a is 1

235b is a^12k+4 i think

3 0
3 years ago
One Algebra question. Thank you :D
vesna_86 [32]
A^2 - b^2 ...difference of squares

so
9m^4 - 49n^6 = (3n^2)^2 - (7n^3)^2

answer
C. 9m^4 - 49n^6 


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
janet is comparing prices of bottled water. one bottle of water costs $1.92 and contains 12 ounces. another bottle of water cost
AnnyKZ [126]

Bottle 1 = $1.92 & 12 ounces

Bottle 2 = $2.40 & 16 ounces

Bottle 1

If 12 ounces costs $1.92, to determine the price of 1 ounce we divide $1.92 by 12.

$1.92 ÷ 12 = $0.16 per ounce for bottle 1.

Bottle 2

If 16 ounces costs $2.40, to determine the price of 1 ounce we divide $2.40 by 16.

$2.40 ÷ 16 = $0.15 per ounce for bottle 2.

Therefore we can determine that Bottle 2 is cheaper per ounce than Bottle 1.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has two side lengths of 8 inches and two side lengths of 10 inches. What is the perimeter of the rectangle?
    11·2 answers
  • If f(x)=3^x+10x and g(x)=4x-2 find (f+g)(x)
    6·1 answer
  • I can't find the surface area, is this confusing me.
    5·2 answers
  • Celia used 896 beads to make a necklace.How many beads does she need to make 28 necklace?
    8·1 answer
  • Solve. 4x + 10= 2x – 14
    9·2 answers
  • Y = 1.2 when x = 8<br> y varies inversely with x
    7·1 answer
  • Triangular sail has a baseline of 2.5 m. The area of the sail 3.75 m². How tall is the sail?
    10·1 answer
  • Help a guy/girl/non-binary out? Please?
    11·1 answer
  • If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?
    11·1 answer
  • Find the values of x and y
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!