Answer: .00604
Step-by-step explanation:
Hope this helps
Size 40 is the cheapest, because the formula to find lowest price of unit is dividing the price by the unit. so 5.49/24≈ 0.23, 8.00/40=0.2, 15.99/64≈ 0.25
Answer:
$60
Step-by-step explanation:
This is because 400 times 0.03 is 12 and 12 times 5 is 60
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
3 of anything is almost always less than 5 of the same thing.
That's true for cows, rocks, trees, fish, salt-shakers, and babies.
I can't think of any object where it wouldn't be true.
Why wouldn't it be true for tenths ?
Let me say it another way:
No. 3/10 is <em>less than</em> 5/10 .