1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
3 years ago
9

Sara buys 3 of the same type of dress, but in different colors. If she spends a total of $80.34, how much does each dress cost?

Mathematics
2 answers:
topjm [15]3 years ago
6 0

For this case we must find the unit cost of the dresses Sara bought taking into account that I spend a total of $ 80.34. To do this, we must divide the total cost by 3.

Let the variable "x" be the unit cost for each dress.

x = \frac {80.34} {3}\\x = 26.78

Thus, each dress cost Sara 26.78 $

Answer:

Each dress cost Sara 26.78 $


Musya8 [376]3 years ago
5 0

Answer:

80.34 / 3 = 26.78


You might be interested in
184 is what percent more than 148
Alika [10]
It is 36 percent more
7 0
3 years ago
Pls help thank you jdxjdjcjdjjjdjddjiwjdodidsidjjsjd
nadezda [96]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

3< x _<5

3 0
3 years ago
What can you conclude about the tangent lines and the diameter of a circle?
svetlana [45]

Answer:

B. perpendicular Hope this helps!

6 0
3 years ago
10 to the power of 4 as a decimal
Nonamiya [84]

Answer:

You treat it as 10^4 (the small number is the number of zeros. Therefore the answer is 10000. Or of you meant 10^-4. Its the same concept, just reversed. So the answer in this case is 0.0004.

Cheers! :)

3 0
3 years ago
Two lines that intersect at 90 degree angles
Molodets [167]
That would be a right angle 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution to this equation? 4x+10+3x=40-3x
    7·1 answer
  • A watercolor painting is 16 inches long by 12 inches wide. Ramon makes a border around the watercolor
    14·1 answer
  • Jonathan is making his favorite pasta dish his mom ate 2/7 of the pasta his brother ate 1/6 of the pasta how much did they eat i
    7·2 answers
  • Plzzz help will give BRAINLIEST to RIGHT answer!!!!!!! And thanks!!
    10·2 answers
  • What is the probability that a point chosen inside the large rectangle is not in the shaded region?
    15·1 answer
  • David and his TWO brothers deliver papers every morning.Each one of them can deliver a paper every two minutes,and between the t
    10·2 answers
  • Find 47.4% of the number 22
    8·2 answers
  • Help me plz and ty<br> :) :)
    10·1 answer
  • Solve the inequality. 4x – 7 &lt; 5
    6·2 answers
  • Witch answer choice is it and is it a function ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!