1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
3 years ago
7

A florist owns two flower shops. The profit for the month of June at the first location can be represented by the function p(x)=

202+21x , where x represents the number of business days that month. The profit for the month of June at the second location can be represented by the function q(x)=17x+173 , where x represents the number of business days that month. Which function, r(x), represents the total profit for the two locations during the month of June? R(x)=38x+375 r(x)=194x+219 r(x)=219x+194 r(x)=4x+29
Mathematics
1 answer:
Dmitrij [34]3 years ago
5 0

Answer:

r(x) = 38x + 375

Step-by-step explanation:

Given:

Profit in the month of June from first location is p(x)=202+21x

Profit in the month of June from second location is q(x)=17x+173

Now, total profit from the two locations can be obtained by adding the profits from each of the two locations.

Now, adding both the profits, we get:

r(x)=p(x)+q(x)

Plug in the given values and simplify. This gives,

r(x)=202+21x+17x+173

Now, we need to combine the like terms using commutative property.

Therefore, rearranging the terms, we get:

r(x)=21x+17x+202+173\\\\r(x)=38x+375

Therefore, the correct option is the first option.

You might be interested in
Choose the appropriate unit. The boy is 1.5 tall
Firdavs [7]
The until would be ft

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The measure of one base angle of an isosceles triangle is 35 degrees. What is the measure of the vertex angle?
Elis [28]

Answer:

110 degrees

Step-by-step explanation:

The measures of the two base angles of an isosceles triangle are the same so  180 - 2(35) = 110 which is the vertex angle.

8 0
3 years ago
At a local print shop, 14 copies can be made for $4. At this rate, how much would it cost to make 63 copies?
Illusion [34]
It would cost 18$ ! hope this helps :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kim ate 3/10 of a bag of chips, sandy ate 3/7 of a bag, and jeff ate 3/9 of a bag. who ate the most
aksik [14]

Answer:

sandy

Step-by-step explanation:

3/10 = .3

3/7=.43

3/9=.333333

sandy then jeff then kim

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the vertex of the parabola to the below?
kodGreya [7K]

Answer:

(1,-3)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of a limacon curve is given. Without using your graphing calculator, determine which equation is correct for the graph
    8·2 answers
  • Rob laid three sticks end to end. The lengths of the sticks were 45 millimeters, 32 centimeters, and 4 decimeters. How long, in
    15·1 answer
  • On monday, mr dickens asked his class how many books they read last month and set up a dot plot showing the information. On tues
    8·1 answer
  • A thirsty crow wants to raise the level of water in a cylindrical container so that it can reach the water with its beak.
    5·2 answers
  • Explain the 2 different answers you can get when solving an equation and the variable is eliminated.
    9·2 answers
  • What is the final price of a $50 pair of headphones with sales tax of 5%.
    11·1 answer
  • a rental car company charges drivers a flat fee to rent a car plus $0.25 for each mile they drive. If a drivers pays $100 drives
    8·1 answer
  • A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • This is homework and can someone do this because I have more homework to do.
    11·1 answer
  • I HAVE ANOTHER CLASS TODAY AND NEED TO FINISH IT RIGHT NOW (MAYBE 20 MIN MAX) SOMEBODY PLEASE HELP, ME! ANY ANNOYING OR FAKE ANS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!