1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
3 years ago
7

Referring to the figure, refer to the coordinate system shown and

Mathematics
2 answers:
Otrada [13]3 years ago
7 0

Answer: C.

Step-by-step explanation: if you count the you can see that G = (2, -1).

Inga [223]3 years ago
4 0

The answer is;


C. (2,-1)
You might be interested in
Write each of the following expressions without using absolute value.
Stels [109]

Answer:

-3+7=4 is the answer if thats what you is looking for

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
the logarmithmic functions, f(x)=logx and g(x), are shown on the graph. what is the equation that represents g(x)? explain.​
mestny [16]

Answer:

g(x) = log(x+1) + 4

Step-by-step explanation:

If a curve has been translated (shifted or slid) you can add to or subtract from the x to show horizontal (left or right) shifts and add or subtract a number tacked onto the end of the equation to cause the vertical shift (up or down).

The curve for g(x) is shifted left 1 unit. So change the x to x+1. Left and right shifts are a little backwards from what you might think. But left shift is a +1.

Vertical shifts adjust the way you would think they should. UP shift 4 units is a +4 on the end of the equation. See image.

6 0
2 years ago
sweaters and hoodies are on sale for the same price at old navy. you buy 4 sweaters and 2 hoodies. you also buy a pair of jogger
VARVARA [1.3K]

do u have any answer choices ??

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP
Fiesta28 [93]

Answer:

1. 1/3 x 2/2 = 1/3

2. 1/4 x 5/5 = 1/4

3. 1/6 x 4/4 = 1/6

4. 9/8 x 3/4 = (9x3)/(8x4) = 27/32

4. 4/5 x 2/2 = 4/5

Step-by-step explanation:

n/n = 1

7 0
3 years ago
Another one: (12 - 7.5) - 7
mixas84 [53]

Answer:

-2.5

Step-by-step explanation:

Plugged into calculator

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound
    8·2 answers
  • A line that includes the points (- 3, - 10) and (- 4,v) has a slope of - 4. What is the value of v?
    14·1 answer
  • The total cost C for p pounds of plutonium if each pound costs $3.32
    5·1 answer
  • Determine the equation of the line, written in slope-intercept form, that passes through the points (1,1) and (5,−1).
    8·1 answer
  • Find the value of x. round the length to the nearest tenth
    7·1 answer
  • URGENT. Geometric Probability.
    8·2 answers
  • Help me <br>ans should be well explained ​
    6·2 answers
  • PERSONALLY I thought it would be 98 Bc like yk..BUT I FEEL LIKE IM WRONGsend help beggin cryin throwin up I hate geometry so muc
    11·1 answer
  • Emily worked for 9 hours and earned $60.75. How much did she earn per hour?
    10·2 answers
  • Graph for Mhashimi21. Sorry I don't have graph sheet, hence had to draw it myself. Pls adjust​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!