1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
8

Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound

Mathematics
2 answers:
Readme [11.4K]3 years ago
8 0
The answer is $4 a pound.
sertanlavr [38]3 years ago
7 0

you just need to divide 11 by 2.75 which would be $4


You might be interested in
ASAP! The graph shows outdoor temperatures (F) recorded one fall evening in Ohio. At what rate did the temperature change during
babymother [125]
Your answer would be D) -3°F/hour
Look at it this way...

47°F at 7:20pm
46°F at 7:40pm
45°F at 8:00pm
44°F at 8:20pm
43°F at 8:40pm

The temperature is going down by 1°F every 20 minutes so...

-1°F/20 minutes

Obviously there's no answer choice that says that so you'd need to change the minutes into an hour...

So an hour is 60 minutes and 60/20 = 3

So if you do 3・-1

You get the answer... -3°F/hour
8 0
3 years ago
It took the Selby family hours round -trip to drive from their house to their beach house 154 miles away . Find their average sp
seropon [69]

Step-by-step explanation:

Distance = 154 miles .

Time = 5 ½ hrs .

We know ,

Speed = s / t

v = 154 mi/ 5.5 hrs = 28 mi / hr

3 0
2 years ago
Can someone please answer my question Geometric Sequence:<br> 3, 6, 12, 24, …
Whitepunk [10]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

You multiply by 2 each time

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the number one in 61
ikadub [295]
<span>the value of the number one in 61 is 1
hope it helps</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.<br><br> 3/4x + y = e<br><br> Show work.
12345 [234]
To solve for x you need to get it by itself
start by subtracting y
3/4x=e-y
then divide by 3/4 or multiply by 4/3
so, x=(4(e-y))/3
distribute
x=(4e-4y)/3 or x=4/3e-4/3y
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A cat breeder suspects her kittens weigh more than the larger population of kittens. A random sample of 25 of her kittens were w
    10·1 answer
  • What's the answer to this??
    9·1 answer
  • What is the volume of a cone with a radius of 4 and a height of 15?
    15·1 answer
  • The spinner for a board game has eight colors the arrow can land on. What are the degrees of freedom for a goodness-of-fit test
    8·1 answer
  • State the value of a and n and the end behavior use words up and down to describe
    12·1 answer
  • If the sum of interior angle is 3780 degree.find the number of sides
    14·2 answers
  • A teacher surveyed all 120 of her students about their lunch and lunch schedule. The teacher asked two questions:
    10·1 answer
  • I need helpp :D cuz if i dont get all my missing bellringers in i wont get to go to a concerttttt
    9·2 answers
  • M2= 4x+17 and m1=5x+8. Find m YWX. (with work pls!! :D)
    10·1 answer
  • Solve for t.<br><br> −18=6t<br><br><br> Options:<br> a t=−3<br> b t=−13<br> c t = 12<br> d t = 24
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!