1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
7

A box weighs 90 grams.Write down in terms of b ,the weight of b boxes

Mathematics
2 answers:
iogann1982 [59]3 years ago
5 0

Let B = the weight of box B

Let 2B = the weight of box A

Let 2B + 30 = the weight of box C

B + 2B + 2B + 30 = 640

5B = 610

B = 122 pounds, weight of box B

2B = 2(122) = 244 pounds, weight of box A

2B + 30 = 2(122) + 30 = 274 pounds, weight of box C

hope this helps

vladimir2022 [97]3 years ago
4 0

Answer: 90b (grams)

Step-by-step explanation:

Given statement : A box weighs 90 grams.

Let b denotes the number of boxes, then the weight of b boxes will be :-

\text{Total weight of b boxes}=b\times\text{Weight of one box}\\\\\Rightarrow\ \text{Total weight of b boxes}=b\times90\\\\\Rightarrow\ \text{Total weight of b boxes}=90b

Hence, the expression for the weight  ( in grams) of b boxes : 90b

You might be interested in
Please help ASAP! I’ll give brainlist.
jek_recluse [69]

8.5 is the nearest one

square root of 72 is about 8.48

rounding to the nearest tenth gives you 8.5

5 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 56, 80 and 56?
Irina-Kira [14]
The greatest common factor would be 8
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The difference of the square of a number and 10 is equal to 3 times that number. Find the negative solution.
Harrizon [31]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

Let's call the number x. The statement tells us that

x^2 - 10 = 3x, or

x^2-3x-10 = 0

Factoring:

(x-5)(x+2) = 0. Here, we see that there are two solutions: x = 5 and x = -2. So, the negative solution is x = -2.

3 0
3 years ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You earned a 90% and an 85% on your first two homework assignments. What score do you need to earn on the third assignment to ha
san4es73 [151]
90+85+x/3=83
175+x = 249
X=74
5 0
3 years ago
Other questions:
  • in a marching band, there are 64 woodwinds, 88 brass, and 16 percussion players. When they march in a parade, there is the same
    8·1 answer
  • What is equivalent to -4(3x-5)
    6·2 answers
  • Repeating decimal to fraction
    8·2 answers
  • Henry built one garden that is 3 feet wide and 3 feet long. He also built a garden that is 3 feet wide and 6 feet long, and a ga
    13·1 answer
  • $7450 is invested at 8.0% compounded continuously. How long will it take for the balance to reach $14900? Round your answer to t
    5·1 answer
  • What is 4.156 - 0.34 in Simplify the following expression.
    13·2 answers
  • The purpose of statstical inference is to provide information about
    15·1 answer
  • Hi can you solve this problem for me 6<br><br> 6x + 2y = 34 <br> 2x - 7y = -27
    8·1 answer
  • Multiply = x(.67)<br><br> Multiply=x-.33x
    9·1 answer
  • What is UT?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!