11 You are renting a car for a trip. You call two different rental car places about prices. Each
1 answer:
Answer:
Step-by-step explanation:
m is number of miles
A: 45+0.21m (45 is the initial cost)
B: 28+0.38m (28 is the initial cost)
To know how in many miles the cost will be equal,
45+0.21m=28+0.38m
0.38m-0.21m=45-28
0.17m=17
m=17/0.17 = 100
So, at 100 miles the cost will be same for company A and B.
You might be interested in
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
The grocery store selling a 3 pound bag for $4.20. while the other store would sell it for $4.50.
Answer:
no
Step-by-step explanation:
Answer is : 6 4/6
in simplest form is : 6 2/3
Answer:
32
Step-by-step explanation: