1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
3 years ago
13

11 You are renting a car for a trip. You call two different rental car places about prices. Each

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

m is number of miles

A: 45+0.21m (45 is the initial cost)

B: 28+0.38m (28 is the initial cost)

To know how in many miles the cost will be equal,

45+0.21m=28+0.38m

0.38m-0.21m=45-28

0.17m=17

m=17/0.17 = 100

So, at 100 miles the cost will be same for company A and B.

You might be interested in
5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
natima [27]
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
8 0
3 years ago
Please help me. My homework is due at 11:59
siniylev [52]
The grocery store selling a 3 pound bag for $4.20. while the other store would sell it for $4.50.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes the faces that make up the total surface area of this composite solid?
Elena L [17]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
40/6 as a mixed number and in simpliest form
givi [52]
Answer is : 6 4/6
in simplest form is : 6 2/3
8 0
2 years ago
What is 4x8 please answer I’ll give you 95 points
Rina8888 [55]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8(x-1) - 3x(4-x) + 6 (x+2) - 3. How can I simplify this?
    7·1 answer
  • Subtract 1.05 from a certain number. Multiply the difference by 0.8, add 2.84 to the product then divide the sum by 0.01 and get
    15·1 answer
  • Q(x)=4-x over (x-4)(x+2)
    14·1 answer
  • What is the ratio that is equivalent to 10:5
    12·1 answer
  • Given the function ƒ( x ) = 3 x + 1, evaluate ƒ( a + 1).
    6·2 answers
  • What 3 digits are in the units period 4,083,817
    10·2 answers
  • Look at the picture and solve the equations
    10·1 answer
  • Tickets to a movie cost 7.50 for adults and 5.50 for students. A group of 8 friends
    6·1 answer
  • 4(-x+4)= 12<br> how do i solve this
    12·2 answers
  • 0.3d-1/3=0.84:7/15 if this my real number and giving 25
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!