1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
6

6.5 tons is how many pounds

Mathematics
2 answers:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
7 0
13000 pounds = 6.5 tons
defon3 years ago
6 0
13,000 pounds = 6.5 tons
You might be interested in
What's the answer????
Svetllana [295]
I would try b the rise\run is 2\2 so give it a go
8 0
3 years ago
If anyone could help that would be great / right answer gets brainilest
Keith_Richards [23]
2.69 cm would be the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each flower has a specific price. One tulip, one daisy, and 2 mums cost $4.20. On tulip, two daisies and one mum cost $3.80. Two
sineoko [7]

Answer:

The answer to your question is $5.60

Step-by-step explanation:

    1 tulip + 1 daisy + 2 mums = $4.20           (1)

    1 tulip + 2 daisies + 1 mum = $ 3.80         (2)

    2 tulips + 2 mums = $4.80                        (3)

    1 tulip + 3 daisies + 2 mums = ?

tulip = t      daisy = d      mum = m

Process

1.- Find the price of each flower using system of equations

    Solve equation 3 for tulip

     2t = 4.80 - 2 m     divide by 2                            (4)

     t = 2.40 - 1m

2.- Substitute equation 4 in equation 1 and 2

    (2.4 - 1m) + 1 d + 2 m = 4.2

    (2.4 - 1m) + 2d + 1 m = 3.8

3.- Simplify and solve for each flower

     2.4 - 1m + 1d + 2m = 4.2

      1d + 1m = 4.2 - 2.4

      1d + 1m = 1.8                   Equation (5)

     2.4 - 1m + 2d + 1m = 3.8

     2d = 3.8 - 2.4

     2d = 1.4

     d = 1.4/2

     1d = 0.7

4.-  Substitue d in equation 5

     1(0.7) + 1m = 1.8

     0.7 + 1m = 1.8

     1m = 1.8 - 0.7

      1m = 1.1

5.- Subtitute m in equation 4

     1t = 2.40 - 1(1.1)

     1t = 2.40 - 1.1

      1t = 1.3

6.- Result

     1 tulip + 3 daisies + 2 mums cost = 1.3 + 3(0.7) + 2(1.1)

                                                            = 1.3 + 2.1 + 2.2

                                                            = $5.6

8 0
3 years ago
Solve this plz
frozen [14]

A) 9(x + 4) = 27

9x + 36 = 27

9x = 27 - 36

9x = -9

x = -9 ÷ 9

x = -1

B) x/3 - 5 = 6

x/3 = 6 + 5

x/3 = 11

x = 11 × 3

x = 33

C) 15 + 3 ( x -7 ) = -30

15 + 3x - 21 = -30

3x + 15 - 21 = -30

3x - 6 = -30

3x = -30 + 6

3x = -24

x = -24 ÷ 3

x = -8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pls i'll give brainliest and 20 pts just help
vodomira [7]
You add up all of the Frequencies together (to get 50)

The number 6 was rolled 9 times. So that makes it 9/50.

9/50 -> .18 or 18%

Does that help?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is k + 1.5 would it be 1.5k?
    5·1 answer
  • Show twelve in four different ways
    10·1 answer
  • Which graph represents the function y= 2x-4?sty すす0-3xits : :os : ;-32pr ftーVetーTT it tie。pttーT-it-T +--+-
    6·2 answers
  • Quadratic formula for 2x^2-x-3=0
    9·2 answers
  • A deck is being built around a rectangle swimming pool. The swimming pool is 35ft x 20ft and the deck has a uniform width of 7ft
    10·1 answer
  • A traveling circus with thrill rides Charge 7$ For admission $1.50 For each ride you take. If you pay $29.50 total, how many rid
    15·1 answer
  • Combine like terms in the expression below. <br><br><br>5c + 6 + 8c - 2<br><br>Plz help
    15·1 answer
  • Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
    12·1 answer
  • Which shows the following expression after the negative exponents have been eliminated?
    14·1 answer
  • Pleasee Help!11! Pts 13
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!