1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
3 years ago
13

True or false Controlled experiments can be randomized or nonrandomized

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]3 years ago
3 0

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Using a random chance procedure to assign subjects to treatment or control reduces bias. d. In a blind experiment, the subjects do not know whether they are in the treatment group or control group.

You might be interested in
Help me with this!!!!
andrezito [222]

Answer: I think it would be 3.5

Step by Step Explanation: BRAINLIEST?!?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jamie is making a beaded necklace the ratio of blue beads to purple beads is 4:3 if jamie uses 56 blue beads and purple beads to
blsea [12.9K]
She will use 42 purple beads.

Explanation
We will use a proportion to solve this. 

The ratio of blue to purple beads is 4:3, or 4/3.
We know she uses 56 blue beads and an unknown amount, x, of purple beads.  This gives us 56/x.

Together, we have
4/3 = 56/x

Cross multiply:
4*x = 3*56
4x = 168

Divide both sides by 4:
4x/4 = 168/4
x = 42
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a triangle has a perimeter of 10x+2 . two sides have lengths of 5x and 2x+9 what is the length of the 3rd side
stiks02 [169]
Since all the sides add up to 10x+2, that means that 10x-2-<side1>-<side2>=<side3>. Plugging it in, we have 10x-2-5x-(2x+9)=side3, and 5x-2-(2x+9)=side3, then expanding it to 5x-2-2x-9=3x-11=side3
8 0
3 years ago
O.9c + 1.89r = 17.01 c=18.9 - 2.1r equation answer
ikadub [295]

Answer:

c=18.90-2.1r

Step-by-step explanation:

<u><em>The complete question is</em></u>

A chef bought $17.01 worth of ribs and chicken. Ribs cost 1.89 per pound and chicken costs 0.90 per  pound. The equation 0.90 +1.89r = 17.01 represents the relationship between the quantities in this  situation.

Show that each of the following equations is equivalent to 0.9c + 1.89r = 17.01.

Then, explain when it might be helpful to write the equation in these forms.

a. c=18.9-2.1r. b. r= -10÷2c+9​

we have that

The linear equation in standard form is

0.90c+1.89r=17.01

where

c is the pounds of chicken

r is the pounds of ribs

step 1

Solve the equation for c

That means ----> isolate the variable c

Subtract 1.89r both sides

0.90c=17.01-1.89r

Divide by 0.90 both sides

c=(17.01-1.89r)/0.90

Simplify

c=18.90-2.1r

step 2

Solve the equation for r

That means ----> isolate the variable r

Subtract 0.90c both sides

1.89r=17.01-0.90c

Divide by 1.89 both sides

r=(17.01-0.90c)/1.89

Simplify

r=9-0.48c

therefore

The equation c=18.90-2.1r is equivalent

The equation is helpful, because if I want to know the number of pounds of chicken, I just need to substitute the number of pounds of ribs in the equation to get the result.

4 0
3 years ago
Please help me with these questions
Jlenok [28]
Posted 5 days ago no need for an answer now.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • C(-6, 5) and D(-3, 1). find the distance between the two points
    14·1 answer
  • A circle is the collection of points ina plane that are the same distance from the radius.
    11·2 answers
  • If two linear equations have a single solution how do their graphs behave
    15·1 answer
  • What is the explicit formula for this sequence? 2, 10, 50, 250, 1250, …
    8·2 answers
  • The top of a mountain is 2,450 feet above sea level a shipwreck was discover 310 feet below sea level what is the distance betwe
    5·1 answer
  • If the parent function is f(x) = mx + b, what is the value of the parameter m for the line passing through the points (-2, 7) an
    7·2 answers
  • What is the value of x?
    6·2 answers
  • Rewrite 67.43 ÷1.1 to make the division a whole number.
    6·1 answer
  • 10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​
    8·1 answer
  • 1/3 of 12 = 2/3 of<br><br> 1/3 of 12 is the same as 2/3 of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!