1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
2 years ago
12

In a six-sided dice game, a prize is won if the arithmetic mean of number rolled is 3.25-3.75. In a second game, a prize is won

if the arithmetic mean is more than 4.5. In which game would you rather roll the dice 20 times or 200 times?
Mathematics
2 answers:
gavmur [86]2 years ago
6 0

Answer:

200 times for the first game, and 20 times for the second game

Step-by-step explanation:


emmasim [6.3K]2 years ago
4 0
Answer: In both options, you should play game number 1 with a winning mean score of 3.25 to 3.75.

To find the average when you roll a die, you need to about up all the values in the set and divide by the number of data points.

In this case, 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 = 21 / 6 = 3.5

Since the mean is 3.5, that is what you are most likely to average for your score. Regardless of the number of rolls, this is most likely. Therefore, select the first game.
You might be interested in
Brand B snowblower has a 7 horsepower engine that is being advertised as a 40% larger engine than Brand A. How many horsepower d
stellarik [79]

Answer:

The answer is 4.2

Step-by-step explanation:

100%-40%=

60%

60%*7=

4.2

:)

6 0
3 years ago
Is -2018/2017 irrational or rational ?
Mars2501 [29]
-2018/2017 is irrational.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The number of gift baskets Nikki can make varies directly with the amount of time she spends making the baskets . She can make 1
scoundrel [369]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

The number of gift baskets Nikki can make varies directly with the amount of time she spends making the baskets .

Let n be the number of baskets and let t be the mount of time it takes to make the basket. This means that:

n α t

=> n = kt

where k = constant of proportionality

She can make 4 baskets in every 1/2 hour.

This means that:

4 = k * 1/2

=> k = 4 * 2 = 8 baskets per hour

The time is now 5 hours (t = 5). Therefore:

n = 8 * 5 = 40 baskets

She can make 40 baskets in 5 hours.

8 0
3 years ago
What is the value or |-12.7| and |11.1/4| ?
olya-2409 [2.1K]

Answer:

12.7, because the absolute value gets rid of the negative integer, and shows it true value which is positive 12.7.

Step-by-step explanation: Have a Happy Thursday :)

8 0
2 years ago
Solve y = x + 8 for x.<br> x = y + 8<br> x = y - 8<br> X = -y + 8<br> X = -V +8
JulijaS [17]

Answer:

y = x + 8

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the sum of 63+(-81)
    7·1 answer
  • A formula for finding A, the area of a triangle is A=1/2bh, where b is the base of the triangle and h is the altitude to that ba
    5·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • Trig please help
    10·2 answers
  • Gallon of gas cost 4$ carols car can drive 20 miles per gallon. what is the cost to drive 30 miles
    13·1 answer
  • What is solution to the system of equation
    14·1 answer
  • In this figure prove that cd//ef​
    15·1 answer
  • Which of the following equations has the steepest slope?
    7·1 answer
  • Help I don't understand
    9·1 answer
  • THIS IS SIMPLE INTEREST
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!