1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
8

The volume code of a cube is given by s to the third power, where s is this side length of the cube. What is the difference of t

he volumes of two cubes with sides lengths of 5 meters and 4 meters
Mathematics
2 answers:
yKpoI14uk [10]3 years ago
6 0

Answer:

61 m^3

Step-by-step explanation:

The difference in volume is (5 m)^3 - (4 m)^3, or (125 - 64) m^3, or

61 m^3

zysi [14]3 years ago
6 0

Answer:

61

Step-by-step explanation:

5³-4³=61

You might be interested in
X²y∧5·(–6xy∧2)
dybincka [34]

Since you are multiplying with exponents, you would add the powers. This gives you,

-6x³y⁷

7 0
3 years ago
Can someone please help me by answering number 54!!! Need it now PLEASE!!!
frez [133]
Can you post another picture cant see full question
7 0
3 years ago
HELP
rjkz [21]
This can be solve using systems of linear equation Let x be the number of milk chocolate candy bar sold Y be the number of white chocolate sold  
X + y = 330
2x + 3y = 900
X = 90
Y =240 white chocolate  
2. Website 1: y = 1.5x +30
<span>Website 2: y = 2x</span>
3 0
3 years ago
For Each coin, state its worth as a percentage of $1?
Ratling [72]

Answer:5. is 500%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the problem x/27=4/9 x=
Monica [59]

Answer: x=12

Step-by-step explanation:

  • Multiply both sides by 27.
  • Use this rule: a/b*c=ac/b
  • Simplify 4×27 to 108.
  • Simplify 108/9 to 12

x=\frac{4}{9} *27\\\\x=\frac{4*27}{9} \\\\x=\frac{108}{9} \\\\x=12

Hope this helps, HAVE A BLESSED AND WONDERFUL DAY! As well as a great Superbowl Weekend! :-)

- Cutiepatutie ☺❀❤

7 0
4 years ago
Other questions:
  • How do I show my work for: 2865<br> times 31
    8·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • a rectangle has a length of 5 yards and a width of 3 yards. what is its perimeter? explain your answer
    14·2 answers
  • Which ratios are equivalent to the given ratio? 9 : 36
    15·1 answer
  • A 96 ​-inch board is cut into two pieces. One piece is five times the length of the other. Find the lengths of the two pieces.
    8·1 answer
  • Find the value of x. (Note: the line passing through the center of the circle is a diameter)
    6·1 answer
  • Mrs. Trotta drives a total of 378 miles over 6 days. She drives the same amount of miles each day. How many miles does Mrs. Trot
    5·1 answer
  • F(x)=x^2. what is g(x)?
    14·1 answer
  • Each student wrote a two-step equation. Peter wrote the equation 6x − 3 = 12, and Andres wrote the equation 24x − 12 = 48. The t
    11·1 answer
  • The correct answer.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!