1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
2 years ago
12

A 5 pound bag of rice cost $5.25 what is the unit price

Mathematics
2 answers:
sweet-ann [11.9K]2 years ago
8 0

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

BEcause 5.25 divided by 5 equals 1.05.

Helen [10]2 years ago
4 0

Divide total price by total weight:

5.25 / 5 = $1.05 per pound

You might be interested in
What is the answer to -17x=-204
Elenna [48]

The answer for this problem is x=12.

7 0
2 years ago
What is 7% of $1.50​
scZoUnD [109]

Answer:

0.105

0.11 if you are expected to round to nearest cent.

Step-by-step explanation:

"of" should be thought of as times.

So you are doing:

7\% \cdot 1.50

7% is the same as .07; you could just replace percent with times 1/100 if you don't know. Like this 7%=7*1/100=7/100=.07.

.07 \cdot 1.50

When putting this into the calculator you get 0.105.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If X > 0 and y > 0 , then which quadrant holds the solutions ?
pantera1 [17]

Answer:

First Quadrant

Step-by-step explanation:

The quadrant in which both x and y are greater than 0 is the First Quadrant.

8 0
3 years ago
It is recommended that a certain medicine be stored in temperatures above 34°F and below 71°F. Enter a
Makovka662 [10]

Answer:

The inequality is;

34°F < t < 71°F

Step-by-step explanation:

Here, using t as the variable, we want to write an inequality

We want to write an inequality above 34 but below 71

The inequality will be;

34°F < t < 71°F

8 0
2 years ago
Find the slope of the line.
lawyer [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Well You can tell right away its a positive line since its rising from left to right so the answer has to be positive

If the slope were to be 4 the line would be a Little more titleted becuasea slope of 4 is going up 4 and going tot he right 1.

ANd you can’t heck from any given point and just try all the positivw possibilties.

Or you can just use rise over run, start form a point, rise which means go up until you reach the second layer of the line and just run (go To The right) until you hit a point.

You’ll get 1/4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can somebody explain how trigonometric form polar equations are divided/multiplied?
    8·1 answer
  • Only Thursday but if you see one that I did wrong then please correct me
    12·1 answer
  • What is the greatest common factor ( gcf ) of 27 and 36?
    12·1 answer
  • Question stated in photo.
    8·2 answers
  • If a=2b, then 5+7(a-2b)=
    14·2 answers
  • Anyone good at math help me​
    15·1 answer
  • Which of the following best describes the lines y = 5 and
    8·1 answer
  • George wants to buy a new bike, which costs $280. So far, he has earned $56. What percent of the total price has he already earn
    14·1 answer
  • Tommy was trying to solve the system of a linear equation and a quadratic equation shown below. 2x – y = –1 x2 – 5x – y = –7 Tom
    11·1 answer
  • If L = 7 inches, W = 5 inches, and H = 3 inches, what is the volume of the rectangular prism?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!