1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
3 years ago
8

The beginning balance in Cash was $3,500. Additional cash of $2,000 was received. Checks were written totaling $2,500. The cash

balance is:
Business
2 answers:
Svetach [21]3 years ago
6 0
Your bank account has 3,500 in it. You add 2,000 to your account because someone gave it to you. That will leave you with 5,500 But, its time for you to make out your monthly bills. So take your 5,500 in your account and subtract 2,500. it will leave you with a cash balance of 3,000.
notka56 [123]3 years ago
4 0
The answer to your question is $3,000
You might be interested in
The major disadvantage of content analysis as a method is
fredd [130]

Content analysis is a research method which is used to make replicable and valid inferences by interpretation and coding of the textual material. By analytically evaluating texts, any qualitative data may be converted into quantitative data.

However the greatest disadvantage to this method is:

“b. it cannot tell us how people respond to the content”

4 0
3 years ago
A firm is considering purchasing an asset that will have a useful life of 15 years and cost​ $7.5 million; it will have installa
emmasim [6.3K]

Answer:

The annual straight line depreciation for this​ asset is $400,000

Explanation:

Total cost of the asset = Purchased cost + installation costs

= $7,500,000 +  $300,000 = $7,800,000

The firm uses the straight-line depreciation method, Depreciation Expense each year is calculated by following formula:  

Annual Depreciation Expense = (Cost of Asset − Salvage Value )/Useful Life  

In there, the asset will have salvage value of $1,800,000 and useful life of 15 years

Annual Depreciation Expense = ($7,800,000 - $1,800,000)/15 = $6,000,000/15 = $400,000

8 0
4 years ago
Best Birdies produces ornate birdcages. The company's average cost per unit is $22 when it produces 2700 birdcages. If $5700 of
V125BC [204]

Answer:

Total cost= $75,315

Explanation:

Giving the following information:

The company's average cost per unit is $22 when it produces 2700 birdcages.

Fixed cost= $5700

We need to calculate the total cost for 3,500 birdcages.

<u>First, we need to calculate the unitary cost per unit:</u>

<u />

The average cost is calculated as follow:

Average cost= total cost/ number of units

22= total cost/2,700

Total cost= 59,400

If fixed costs are $5,700, total and unitary variable costs are:

Total variable cost= 59,400 - 5,700= 53,700

Unitary variable cost= 53,700/2,700= $19.89 per unit

<u>Now, we can determine the function cost:</u>

Total cost= fixed cost + variable cost

Total cost= 5,700 + 19.89*x

For 3,500 units:

Total cost= 5.700 + 19.89*3,500

Total cost= $75,315

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements is most true of order-getting salespeople?
melisa1 [442]

Answer:they seek out possible buyers and sue an organized creative approach to present messages

Explanation:

3 0
3 years ago
What important role does management play in organizations?
QveST [7]

Answer:

The role of the Management is to move an organization towards its purposes or goals by assigning activities that organization members perform. If Management ensures that all the activities are designed effectively, the production of each individual worker will contribute to the attainment of the organizational goals.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Whistle works sells each whistle for $12. They have a desired ending inventory for production of 20% of the next months budgeted
    5·1 answer
  • You have recently found a location for your bakery and have begun implementing the first phases of your business plan. Your budg
    5·2 answers
  • Which types of teams most are appropriate when the primary goal is innovation and the organization needs flexibility to cope wit
    12·1 answer
  • A grocery store chain recently rolled out a customer loyalty program that sends the customer a $5 coupon towards their next purc
    7·1 answer
  • The benefits of comparing actual performance of the operations against planned goals include all of the following except A. prov
    5·1 answer
  • A machine costs $700,000 and is expected to yield an after-tax net income of $52,000 each year. Management predicts this machine
    13·1 answer
  • Choose all that apply. Select all the types of retirement accounts. IRA Mutual fund IDA 401(k) 403(b) CD
    13·1 answer
  • A small company has developed a specialized software product that it configures especially for each customer. New customers usua
    14·1 answer
  • What does a credit score measure?
    5·1 answer
  • Terrel is designing and maintaining a web page for a local company. In which career pathways would Terrel be involved?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!